❗Produkty s dostupností z Centrálního skladu u značek Ortovox, Mountain Equipment, CT a Black Crows budou zpracovány a expedovány od 3.4. kvůli probíhající inventuře.❗
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás
info@vodahory.cz

Na spacáky používá ME několik druhů svrchních materiálů, které jsou voleny podle toho, do jakého prostředí je spacák určen. Dbá se zejména na parametry jako je hmotnost, odolnost v oděru, nepromokavost, prodyšnost nebo tepelná izolace. Dříve, než si spacák zakoupíš, je dobré se seznámit nejen s typem peří, ale také vlastnostmi povrchového materiálu. 

Nepromokavost

Skutečně nepromokavé jsou jen spacáky Extreme Expedition s membránou GORE-TEX WINDSTOPPER®. Spacáky z řady Glacier a Extreme Alpine s membránou Drilite označujeme jako voděodolné, tj. do určité míry nepromokavé. Svrchní látky Helium (u řady Helium) a Plasma (u řady Extreme light) mají úpravu, která odpuzuje vodu (kapky stékají), a označujeme je jako vodoodpudivé.

Vodoodpudivost znamená, že se voda a vlhkost nedostanou do struktury povrchové látky ani snadno, ani rychle – noc ve vlhkém prostředí zvládne tento spacák bez ztráty funkčnosti. Spát v dešti ale rozhodně ne.

Druhy svrchních materiálů

wefwf

GORE-TEX WINDSTOPPER®

Dosud nepřekonaný GORE-TEX WINDSTOPPER® díky své odolné, lehké, extrémně prodyšné a dešti odolné membráně chrání před jakoukoli vlhkostí. Velmi lehký povrchový materiál s jemností vláken 10 D v kombinaci se spolehlivou membránou při hmotnosti pouhých 38 g/m2 dokonale ochrání peří před jakoukoli vlhkostí ať už při sněžení, v mlze ale i ve slabém dešti. Díky membráně a podlepeným švům si peří zachová vždy vysoký loft pro maximální tepelnou izolaci.

DRILITE® LOFT 30D

DRILITE® LOFT 30 D je pevný a lehký (55 g/m2) voděodolný povrchový materiál s polyuretovaným (PU) zátěrem, což je skvělým předpokladem pro bivakování. Na povrchu je navíc látka ošetřená i vodoodpudivou úpravou DWR, která ještě více přispívá tomu, aby peří zůstalo v suchu i ve vlhkých podmínkách. Látka tak odolá 1,5 m vysokému vodnímu sloupci. DRILITE® LOFT je velmi prodyšná látka a zároveň odolává větru.

DRILITE® LOFT 10D

DRILITE® LOFT 10 D je pevný a mimořádně lehký (28 g/m2) voděodolný svrchní materiál s polyuretovaným (PU) zátěrem. Na povrchu je ošetřen vodoodpudivou úpravu DWR, která ještě více přispívá tomu, aby peří zůstalo v suchu i ve vlhkých podmínkách. Látka tak odolá 1,5 m vysokému vodnímu sloupci, což je důležité pro spací pytel na bivakování. DRILITE® LOFT 10 D je velmi prodyšná látka a zároveň odolává větru.

PLASMA™

PLASMA™ je jedna z nejlehčích tkanin na světě (26 g/m2). Tato látka se vyrábí v Japonsku z vysokopevnostních polyamidových vláken. Je tkaná speciální technologií, díky které dosahuje 2x vyšší pevnost než jiné materiály s obdobnou gramáží. Příjemně jemná a přitom vysoce prodyšná látka se zvýšenou odolností proti roztržení (10D = 10 deniérů). Na povrchu je navíc látka ošetřená vodoodpudivou úpravou DWR bez přidání PFC, která přispívá tomu, aby peří zůstalo v suchu i v mírně vlhkých podmínkách.

HELIUM™ 20

100% recyklovaný materiál Helium 20 je výjimečně lehký (38 g/m2), dobře sbalitelný, velmi jemný a zároveň velice odolný. Díky vysoké hustotě tkaní nepropouští peří, je odolný vůči větru a zabraňuje ztrátě tepla. Přesto má solidní prodyšnost. Tato látka je ideální tam, kde jsou nejdůležitější nízká hmotnost a sbalitelnost do miniatury. Na povrchu je navíc látka ošetřená vodoodpudivou úpravou DWR bez přidání PFC, která přispívá tomu, aby peří zůstalo v suchu i v mírně vlhkých podmínkách.

EARTHRISE 20

Earthrise 20 je svrchní materiál, který je lehký, odolný, nepropouští peří a je ošetřen voděodpudivou DWR úpravou bez obsahu PFC, takže peří ti hned nenavlhne. Je vyroben ze 100% recyklovaného polyesteru takže je ekologicky nezávadný.

mmmm

Druhy vnitřních materiálů

SUPERSOFT™ 30

Vnitřní materiál SUPERSOFT™ 30 je vybrán pro svou nízkou hmotnost (49 g/m2), vysokou prodyšnost, výjimečnou odolnost a příjemný pocit na dotek. Pevnost látky je nadstandardních 30D (30 deniérů). Látka samozřejmě nepropouští peří ven z komor.

SUPERSOFT™ 20

Vnitřní materiál SUPERSOFT™ 20 je 100% recyklovaný. Je vybrán pro svou nízkou hmotnost (37 g/m2), vysokou prodyšnost, výjimečnou odolnost a příjemný pocit na dotek. Pevnost látky je nadstandardních 20D (20 deniérů). Látka samozřejmě nepropouští peří ven z komor.

ULTRASOFT™ 10

Vnitřní materiál ULTRASOFT™ 10 se vyznačuje extrémně nízkou hmotností (28 g/m2), vysokou prodyšností. Je velice lehký a zároveň odolný s trvanlivostí 10D (10 deniérů) a látka přináší příjemný pocit při dotyku s pokožkou. Tkanina ULTRASOFT™ 10 nepropouští peří ven z komor, což je základní vlastnost kvalitního spacáku.

ULTRASOFT™ 20

Vnitřní materiál ULTRASOFT™ 20 se vyznačuje velice nízkou hmotností (36 g/m2), vysokou prodyšností, výbornou trvanlivost definuje 20D (20 deniérů) a látka přináší příjemný pocit při dotyku s pokožkou. Tkanina ULTRASOFT™ 20 nepropouští peří ven z komor, což je základní vlastnost kvalitního spacáku.

Detaily, které pomáhají izolaci

Péřový spacák se na první pohled může zdát jako jednoduchý pytel plný peří. Ve skutečnosti se jedná o nejkomplikovanější péřový produkt. V noci klesá tělesná tepelota, nehýbeme se a tělo je nutné lépe izolovat. Různé partie těla vyžadují odlišné přístupy z pohledu typu a množství peří. Do hry vstupují různé tvary komor, materiály a další technologie, které rozebereme v tomto článku.

  • Druh komor – existuje několik druhů komor jejichž tepelně izolační vlastnosti a hmotnost se liší. Základní komorou je H-komora, kterou ale u žádného spacáku Mountain Equipment nanajdeš. U základních modelů používáme šikmé komory a nejkomplikovanější, ale zároveň nejteplejší komory najdeš u řad EXTREME. Každá komora má uvnitř přesně určenou dávku peří v souladu s potřebami ochrany těla, tzv. body mapping. Více o komorách v následující kapitole.
  • Ergonomický tvar pro chodidla – nohy je potřeba mít izolované co nejlépe, protože se málo prokrvují. Dno spacáků Mountain Equipment je zkosené ve tvaru lichoběžníku a oblast špiček je zvýšená jako žraločí ploutev. Díky tomuto ergonomickému tvaru nestlačíš chodidly na peří v komorách kolem nohou. Proto nevznikají místa úniku tepla a izolace funguje beze ztrát.
  • Kapuce – hlavou uniká z lidského těla nejvíce tepla (30 %), proto je potřeba věnovat kapuci zvláštní pozornost. Sedm nebo pět komor v kapuci (podle typu spacáku) zabrání migraci peří, chrání hlavu před ztrátou tepla a tím podpoří nerušený spánek. Svou práci zde dělá i komplexnost střihu v oblasti hlavy. Když potřebuješ kapuci stáhnout, není problém. Podle tvaru šňůrky přesně víš, jestli stahuješ horní část kapuce (plochá šňůrka), nebo spodní část (kulatá šňůrka).
  • Peří u nohou a v kapuci – v těchto partiích používáme peří s vyšší hustotu plnění, která zabraňuje průniku vlhkosti hlouběji do komory. To oceníš při spaní ve sněhovém záhrabu, při kontaktu s mokrou stěnou nebo při kondenzované vlhkosti ve stanu.
  • Ochranný límec kolem krku – aby nedocházelo k odcházení tepla ze spacího pytle. Límec na vnitřní straně vyplní prostor kolem ramen a krku. Tím se teplo ve spacáku „zašpuntuje“. V límci je menší hustota peří, aby se přesně vytvaroval podle tvaru tvých ramen a krku.
  • Zip YKK® s automatickým zámkem – ve spacáku Mountain Equipment nezažiješ ten nepříjemný pocit probouzení se v noci s rozepnutým zipem. Zip má zámek a samovolně se nerozepne. Jednoduchým zatažením uvolníš pojistku a spacák rozepneš, až když budeš chtít. Kvůli pohodlnému zapínání bez zadrhávání je použitý kvalitní zip od renomovaného výrobce YKK®. Právě tento zip bez problémů funguje i v mrazu a můžeš se na něj kdykoliv spolehnout.
  • Izolační léga pod zipem – zamezuje úniku tepla nejslabším místem spacáků, zipem. Trojúhelníková léga je vyplněná peřím a syntetikou, která přiléhá ke spacáku. Syntetika brání pohybu peří podél légy. Zip je umístěn ve spodní polovině spacáku, aby teplo, které stoupá vzhůru, neodcházelo přes zip ven.
  • Strečové nitě – jsou použity na vnitřní straně spacáku a lépe tě „obejmou“. Eliminací cirkulace vzduchu ve spacáku je dosaženo lepších izolačních vlastností a tepelný komfort se zvyšuje bez přidání hmotnosti.
  • Elastické švy – snižují ztrátu tepla. U těch nejvýkonnějších spacáků řady EXTREME se používají pružné švy EXL®, které zlepšují teplotní komfort spacáků zhruba o 2°C.

saas

Druhy komor

To, jakým způsobem je spací pytel konstruován, má velký vliv na odolnost vůči oděru, schopnost izolovat teplo ve vlhkých podmínkách a v neposlední řadě také na hmotnost. My používáme mnohem složitější konstrukce, než kterýkoli jiný výrobce a děláme tak proto, protože na dlouhých a náročných cestách na tom opravdu záleží. Snažíme se, aby spacák izoloval rovnoměrně v celé své konstrukci, protože nemá smysl mít hruď v teple, když mrznou nohy.

Konstrukce komor a přepážek mezi nimi také ovlivňuje to, aby peří zůstávalo rovnoměrně rozmístěné v celém prostoru.
eeeeeee

wwww

V baffle (V komory)

Strukturálně nejsilnější dostupný tvar komor nabízí zároveň největší překrytí švů. Jedná se o tepelně nejefektivnější komoru. Mírně přispívá k celkové hmotnosti spacáku. Používá tam, kde je vyžadována bezkonkurenční izolace.

Slanted box wall construction (zkosené komory)

Jedna z nejjednodušších konstrukcí, ale díky šikmým stěnám nabízí lepší stabilitu a tepelnou izolaci oproti klasickým H komorám.

Trapezoid (Lichoběžníkové komory)

Lichoběžníkové komory jsou prvotřídní konstrukční metodou pro výjimečné spací pytle. Nabízejí vynikající překrytí švů, snižují tepelné mosty a s tím spojené vodivé tepelné ztráty. To znamená, že k zahřátí je zapotřebí méně peří, zvláště při dlouhodobém používání. V lichoběžníkových přepážkách 14:7 vytvářejí boční stěny „kouzelný úhel“, který maximalizuje sílu a stabilitu komor a nabízí vynikající maximalizaci loftu. Lichoběžníkové přepážky jsou lehčí než přepážky V.

Co komora, to jiné přesně navážené množství peří

Koncept „komora po komoře“ (baffle by baffle) je ve světě péřových spacáků unikátní. Pro každou jednu komoru spacáku je přesně stanovená dávka peří. Ano, je to věda a množství ordinuje Dr. Down.

Proč nepoužíváme klasické H-komory?

U spacáků  ME se nepoužívájí obvyklé „H komory“, ale komory se šikmými stěnami, které lépe brání úniku tepla přes švy. U spacáků oceníš také nadstandardní izolaci nohou, která tvarem spacáku kopíruje tvar chodidel tak, aby nedocházelo ke stlačování peří chodidly, což by způsobilo zhoršenou izolaci. Peří pod ploskami nohou je navíc ve více komorách. Střih spacáku je přizpůsobený podmínkám používání jednotlivých typů spacáků. Podrobnosti o tvarech Expedition Fit, Alpine Fit, Mountain Fit a Gran Turismo si můžete přečíst zde…

 

Kontaktní informace

Adresa prodejny:
Osadní 1363/16, Praha 7, 17000

Otevírací doba PRODEJNY:
Pondělí - Pátek

12:00 - 19:00

Telefon/Whatsapp pro stav objednávek/info:
Pondělí - Pátek
9:00 - 17:00
+420 737 794 455

 

 Mail:
info@vodahory.cz

IČO: 11835061
DIČ: CZ11835061

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu
Cookies

Abychom Vám mohli zajistit nejlepší možný zážitek z prohlížení tohoto webu, rádi bychom Vás požádali o souhlas s využitím jednotlivých dat pro nás i naše partnery. K Vašim datům se budeme chovat zodpovědně. Kliknutím na tlačítko SOUHLASÍM můžete souhlas udělit.

Nesouhlasím

Nastavení

Níže můžete zvolit, jaké typy cookies můžeme zpracovávat.

Technické cookies

Technické cookies jsou nepostradatelné pro správné fungování tohoto webu a nelze je tedy vypnout.
Zobrazit více informacíBez tohoto typu cookies by web nebylo možné správně využívat. Jedná se zejména o pomocné hodnoty znázorňující Vaše volby, nastavení a zobrazení jednotlivých prvků.
Skrýt více informací

Analytické cookies

Analytické cookies nám pomáhají se neustále zlepšovat.
Zobrazit více informacíTento typ cookies slouží např. k analýze návštěv, výkonu webu nebo reklamních kampaní. Získaná data nejsme schopni spojit s konkrétním uživatelem a jsou tedy zpracovávány hromadně na úrovni obecné statistiky.
Skrýt více informací

Marketingové cookies

Marketingové cookies používáme my a naši partneři, abychom Vám mohli nabídnout relevantní obsah.
Zobrazit více informacíPomocí marketingových cookies Vám můžeme zajistit relevantní nabídku. V případě, že tento typ cookies nepovolíte, nezajistíte tak, že se Vám již reklamní sdělení nebudou nabízet, ale nebudou pro Vás nejspíše zajímavá.
Skrýt více informací