facebook style=
VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

Najít rovnováhu při stání v plotně, dokázat se odrazit ze smekavé struktury, udělat dvojité dynamo… A pak ještě ustát malý stup. Moderní bouldering vyžaduje od lezců ohromnou škálu různých dovedností. Na to samé musí být připravená i jejich výbava.

„Na závody potřebuju lezečku, která je hodně všestranná. Vybrala jsem si Nitro, protože je měkká ve středu a zároveň má malou mezistélku, která ji dělá o něco tužší ve špičce,“ říká americká lezkyně Kyra Condie, která v lezečkách Nitro poleze na olympiádě v Tokiu.

 

Jak se navrhuje kopyto

Pro Nitro jsme zkonstruovali úplně nové kopyto. „Vycházeli jsme z důkladné analýzy 3D scanů všech kopyt, která jsme měli. Udělali jsme jejich objemové řezy a profily a na jejich základě jsme definovali vlastnosti budoucího kopyta pro Nitro,“ popisuje dílčí kroky v konstrukci kopyta vývojový tým. Cílem analýzy bylo navrhnout tvar s perfektně padnoucí patou – tady se Nitro nejvíce blíží tvaru paty na lezečkách Ozone – a zároveň s větším objemem ve špičce. Víc místa na prsty totiž znamená větší styčnou plochu mezi povrchem stupu a nohou lezce. Praktický efekt tohoto řešení je zjevný – vysoká stabilita v plotnách.

Abychom vedle spolehlivosti Nitra na strukturách a v plotnách dosáhli i dostatečné opory na malých stupech, vhodně jsme zkombinovali další tři konstrukční principy:

  • 3-Force System 
  • vložení malé 2D Soft mezistélky do špičky
  • předepnutí klenby

3gzp45zsm3.04332 Nitro 247dwi9vv3n.04332 Nitro 1is281k3dru.04332 Nitro 3

Konstrukční detaily

Při stání na malých stupech musí lezec tlačit do špičky boty velkou silou, aby mu nesmekla noha. Bota s příliš měkkou špičkou by mu neposkytla dostatečnou oporu a spadl by. Proto jsme do špičky Nitra vložili malou „2D Soft“ mezistélku. Zvýšení tuhosti boty pod palcem právě tuto oporu poskytuje.

Dalším faktorem, který ovlivňuje spolehlivost lezečky na malých stupech je její torzní stabilita. Bota s vysokou torzní stabilitou se nedeformuje na noze lezce ani při stání na velmi malém stupu. Vysokou torzní stabilitu našim lezečkám poskytuje patentované řešení pojmenované 3-Force System – gumová obsázka je natažená ze špičky přes obvod prstních kloubů až na vnitřní stranu klenby. Torzní stabilita boty s 3-Force Systemem je citelně větší než bez něho.

Celkový tvar Nitra odpovídá jeho cílové skupině – je to asymetrická lezečka s prohnutou klenbou určená výkonnostním lezcům. Právě napětí v klenbě Nitra poskytuje dodatečnou oporu při lezení a stání na méně jistých stupech.

Pro zvýšení komfortu jsme přidali tvarově přizpůsobivý strečový jazyk. „Má tzv. sock-like fit, což znamená, že kopíruje nohu stejně věrně jako ponožka a je podobně pohodlný,“ dodává na vysvětlenou náš vývojář Martin.

Pokud jde o ogumování Nitra, je největší novinkou 3D díl ve špičce vylisovaný z naší nejpřilnavější podešvové gumy CAT 1.5. Můžete se na něj spolehnout při všech technických krocích – bezpečně drží na skále. Ostatní ogumování funguje na ověřených principech z minulých modelů, jen je uzpůsobené nové konstrukci a kopytu Nitra.

80t36si805.776A3444 1

Můžete nás také sledovat na sociálních sítích a dozvědět se o dalším článku mezi prvními.

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu