❗Produkty s dostupností z Centrálního skladu u značek Ortovox, Mountain Equipment, CT a Black Crows budou zpracovány a expedovány od 3.4. kvůli probíhající inventuře.❗
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás
info@vodahory.cz

Filtrace vody se dříve dost podceňovala. Nyní se situace změnila a abyste se lépe vyznali ve filtraci vody, máme pro vás tento článek, který vám pomůže zorientovat se ve vodních filtrech a čističkách vody.

20160726 MSR TrailShot 4 DSC1367 Web Only

 Hned na úvod si řekněme, co filtry dělají. Filtry čistí vodu od nežádoucích látek. Máme chemické filtry, které „zabíjí“ viry a bakterie, nebo máme takzvané mechanické filtry. Většina mechanických filtrů jsou v podstatě miniaturní síta, které mají tak malou mřížku, že se přes ně nedostanou nežádoucí látky. Každý filtr má jiný typ mřížky, je použitý jiný materiál a jinou technologií. A to je rozdíl mezi jednotlivými filtračními systémy.

 

Jak je to s mechanickým filtrem?

Jsou různé typy mechanických filtrů. Vždy je nějaký obal (pouzdro, ve kterém je samotný filtr), filtrační mechanismus (způsob, jakým dostanete vodu přes náplň – čerpadlo, samospádem, průtokem) a „náplň“, což je samotný filtr (jedná se o pevnou náplň – materiál, který ma v sobě miniaturní dírky a funguje jako síto). Pomocí filtračního mechanismu projde voda skrz náplň a náplň vodu vyčistí od nežádoucích látek. Hlavní vlastnost je ta, že síto je tak malé, že se přes něj nedostanou bakterie a někdy i viry (záleží na konkrétním filtru a jeho vlastnostech). Náplň může být z různého materiálu. Nejčastější je duté vlákno. Můžeme se však setkat i s uhlíkovou nebo keramickou náplní.

Pro představu si představte náplň filtru jako síto. Otvory jsou však tak malé, že zabrání průchodu nežádoucím látkám. Znečištěnou vodu si představte jako směs rýže, hrášku a vody. Když směs přecedíme, tak záleží na sítu, jak je husté a jak má velké otvory. Podle toho vám proteče jen voda nebo voda s rýži. Stejně fungují mechanické filtry, jen jsou póry síta mnohem menší. A buď vám zachytí jen bakterie nebo i menší viry. Materiály náplní se kombinují pro lepší vlastnosti filtrace.

 

Jaký filtr má jakou výhodu?

Vždy záleží na velikosti síta. Podle toho se určí, co filtr propustí a co ne. Každý materiál má různé vlastnosti a to vám může zlepšit chuť, prodloužit životnost nebo zjednodušit údržbu.

Uhlíkový filtr - výhodou uhlíkového filtru je schopnost neutralizovat pachy a chutě. Uhlíkovou náplň najdete většinou v kombinaci s keramickou nebo dutým vláknem. Filtr má omezenou životnost a je potřeba měnit.

Keramický filtr - výhodou keramického filtru je vysoká životnost. Keramický filtr vydrží mnohem více než duté vlákno. Hmotnost je však vyšší.

Duté vlákno - náplň z dutého vlákna je jednoduchá na výrobu. Cenově dostupnější, ale životnost je menší než u keramické náplně.

Chemie - i když se bavíme o mechanických filtrech, nesmíme zapomenout na chemii. Ta většinou zbaví vody bakterií i virů. Mechanicky vodu nepřefiltruje (zůstanou vám tam všechny hrubé nečistoty, ale vyčistí ji od nežádoucích látek (bakterie, viry, pesticidy a chemikálie – záleží vždy na konkrétním typu)). Chemický filtr je v podobě kapek nebo tablet. Nevýhodou je jednorázové použití a expirace. Na druhou stránku je chemická filtrace účinná na nežádoucí látky.

Čistička -  Aktuálně máme v nabídce jedinou mechanickou čističkou, a to MSR Guardian. Tato mechanická čistička vyčistí vodu od hrubých nečistot, bakterií i virů. MSR Guardian se vyvíjela ve spolupráci s americkou armádou a má i vojenskou normu. Takže vážně už něco vydrží. Navíc má dlouhou životnost a nevadí ji ani mráz. Ostatní filtry po promrznutí ztrácejí svou funkci.

 

Guardian End 01 PRGuardian Purifier 3lis000088 000miniworks waterworks ceramic element 1

 

Velikosti nežádoucích látek!

Nyní se pustíme do seznamu nežádoucích látek a jak jsou velké. To je pro představu, jak miniaturní je síto a co vše vám ve skutečnosti přefiltruje. Sjednotíme jednotku na „nm“ (nanometr).
1 mm = 1 000 000 nm.

Prvoci = minimální velikost je 5 000 nm, ale většina z nich dosahuje výrazně větších velikostí.

Bakterie = 50 nm to je však vážně nejmenší objevená bakterie, která se dříve zaměňovala s virem. Většina bakterií má velikost mezi stovkami a desetitisícem nm

Vir = 16 nm Opět se jedná o nejmenší objevený vir. Jsou i viry extrémní velikosti, které připomínají spíše bakterii. Corona viry dosahují kolem 120 nm.

Pesticidy, těžké kovy a další chemikálie = musíme likvidovat chemickou cestou. Na to Mechanický filtr nestačí, jelikož je to na molekulární úrovni rozpuštěno přímo ve vodě.

Při výběru filtru se zamyslete nad cílovou destinací a nad riziky, které vám zde hrozí. Pokud se chystáte do Česka a okolních zemí, tak vám do potůčků a studánek bude zřejmě stačit filtr na bakterie. Je malé riziko potkat nepříjemný vir. Pokud se vydáte do Indie, měli byste myslet i na viry. Jsou zase země, kde jsou ve vodě těžké kovy. Je důležité si tedy ověřit, jaká voda je v lokalitě, kam se chystáte.

 

Jak prodloužit životnost?

Rád bych vám napsal jednoduchý návod, jak se starat o svůj filtr. Není však univerzální návod pro filtry a náplně. Každá náplň (i když by byl stejný materiál), může mýt jinou technologii výroby, velikost pórů a tak dále. A proto doporučuji se vždy podívat do návodu. Někde stačí propláchnout, jinde vyvařit, další náplň se čistí chlórem a občas se dává zamrazit. Proto je důležité pročíst podrobně návod a filtr pravidelně čistit, aby se nezanášel.

 

 

Rovnou upozorním, že většina filtrů nesnese mráz! Voda se promění v led a rozpíná. Tím rozevře póry a filtr následně propustí přes póry i nežádoucí látky – filtr se následně stává nefunkčním.

Co aktivně pomáhá životnosti filtru, tak je předfiltr. V podstatě se jedná o menší filtr, který zachytí největší části, aby se samotný filtr tolik nezanášel a neničil. I když je to investice navíc, prodlužuje životnost samotného náplně filtru. Některé fitrační systémy mají rovnou v sobě předfiltry, jako například MSR  hyperflow microfilter (ale i další)

 

Alternativa k čističce?

MSR Guardian je drahá čistička ale účinná. Mechanicky vyčistí neuvěřitelně mikroskopické látky (bakterie i viry), rychle filtruje, má dlouhou životnost a zvládne i mrazy. Pokud hledáte dostupnější, zdlouhavější variantu, tak můžete kombinovat mechanický filtr s chemickým filtrem. Chemie vás zbaví většiny virů a bakterií a mechanický filtr přefiltruje od pevných nečistot. Ve finále vás tato varianta vyjde dráž. Jelikož při přepočtu tablet/kapek na množství přefiltrované vody zjistíte, že jste se násobně přepočítali. Tato varianta je vhodná pro případ, kdy cestujete po Česku a jednou za rok jedete sám na týden do Indie. Pro představu: MSR Guardian má garanci minimálně 10.000 litrů za cca 8.800 Kč. Při přepočtu na stejné množství vody zaplatíte jen za kapky (levnější než tablety) 39.500 Kč. Je započtena pouze chemická filtrace bez mechanické filtrace (zůstanou vám ve vodě hrubé nečistoty), který by cenu ještě navýšil. 10.000 litrů je velké množství a je tedy důležité zvážit, kolik vás jezdí a kam. Pokud však již nyní víte, že přefiltrujete v příštích několika letech minimálně 2.250 l vody, tak tato filtrace vám to vrátí kvalitou i finančně. Varianta kombinovat mechanickou a chemickou filtraci se vyplatí, pokud každý rok jezdíte na týden do Indie a víte, že vám stačí 60 l vody. Pak máte svůj mechanický filtr a k tomu použijete kapky na zbavení se virů.

 

 

Výrazně vám může pomoct i to, odkud nabíráte vodu. Na dně je hlína a usedlý kal. Na hladině bývá prach, mastnota, larvy a hmyz. Střed zní dobře, ale střed bývá většinou bouřlivý. Ideální místo pro odběr je tedy pod hladinou. Vyhnete se mastnotám a zároveň nemáte kal. Filtr nenasaje hrubé nečistoty a neucpává se.

Nezapomeňte, že většina filtrů nezbaví vodu chemikálií. Proto není vhodné pít z potoků z okolí města. Filtr vás nezbaví těch nečistot. Na tyto nečistoty potřebujete chemické nebo speciální filtry, které si s tímto poradí. Většina filtrů bude skvěle fungovat v uzavřených vodách – rybníky, tůňky, studánky, potůčky, prameny.

 

Systémy, kombinace a propojení

Různé filtry je možné propojit s různými systémy a udělat si vlastní filtrační stanici. Některé systémy samy o sobě jsou zajímavé a můžou být přesně pro vás i bez možnosti propojení.

Pumpa - Systém, kdy pomocí pumpy můžete pít přímo ze zdroje a nebo přefiltrovat vodu do vlastní nádoby. Super řešení na kratší přechody, kdy se jednoduše a rychle napijete. Pomocí pumpy můžete přefiltrovat vodu i do nádoby.

Sání - Systém, který našroubujete přímo na láhev. Nevyčištěnou vodu nalijete do láhve a do úst vám jde již čistá voda. Vodu tedy sajete. Stejný systém se používá i u camelbagu – našroubujete filtr na hadičku. Vhodné na přechody, kdy se nechcete moc zastavovat, ale prostě nabrat vodu a jít. Nevýhodou je, že musíte sát silněji než bez filtru.

Čerpadlo - Systém, který je v podstatě jako pumpa. Jen je manipulace jednodušší a přečerpává vodu obousměrně. Rychlost přečištění je vyšší. Nasaje vodu, pročistí a pošle dál (ať už do láhve, hrnku nebo hrnce). Vhodné při větší skupině lidí a při kempování. Musíte sice manuálně vodu přečerpat, ale je to rychlé.

Filtrační stanice - Filtr, který můžete napojit na vak nebo petláhve a vytvoříte si filtrační stanici. Co to znamená? V horním vaku máte znečištěnou vodu. Z horního vaku vám protéká voda přes filtr do spodního vaku (nebo láhve) spádem a vy se o nic nestaráte. Skvělé řešení do campu, kde čas nehraje roli.

Kombinovaná čistička - Mechanický a chemický filtr vytváří malou čističku. Chemický filtr vás zbaví (většinou – záleží na druhu) virů, bakterií, těžkých kovů a chemikálií a mechanický filtr vás zbaví hrubých nečistot (i mikroskopických). Druhá varianta je zvolit mechanickou čističku MSR Guardian

 

 

03135.01Guardian Purifier 3lis000088 000lis000089 000msr hyperflowMSR WaterFilter TrailShotpurifier system vyr 1759sp107 1024x1024 vyr 2692sawyer s3 system bushcraftshop cz 01

 

Důležité parametry, které si pohlídat

Jak se vyznat ve všech parametrech a najít správný filtr pro sebe? Dat je spousta a každý chce to nejlepší. Ale ne každý potřebuje to nejlepší. Vše má své pro i proti a podle toho je dobré vybrat systém pro sebe. Pokud by všichni měli volit nekompromisní řešení, používáme všichni MSR Guardian.

OBJEM
První parametr je objem vody, který výrobce garantuje. Každý filtr zvládne jiné množství vody, než přestane 100% fungovat. Někde je to 500 litrů a jindy 350 000 litrů. Nezapomeňte tedy přepočíst cenu na množství, které přefiltruje. Pokud chcete filtr jednorázově a víte, že ho už nikdy nepoužijete, zvolte klidně ten nejlevnější v kombinaci s chemickým filtrem. U většiny filtrů je možné vyměnit pouze vložku a filtr používat vesele dál – není potřeba měnit celý filtr.

 

tip

Sawyer Mini Filter

Filtr na vodu, který garantuje 378.000 litrů. Prakticky ho dříve ztratíte, než přefiltrujete - tedy pokud nebudete filtrovat vodu pro celou osadu.

 

RYCHLOST

Rychlost, vody, která vám proteče filtrem za minutu. Tento parametr budete řešit podle typu filtru. Pokud chcete závěsný systém do kempu, tak vám bude asi jedno, jestli si počkáte 5 nebo 10 minut. Prostě s tím budete počítat a průběžně filtrovat vodu. Pokud jste na přechodu, tak záleží na celém systému. Buď sajete vodu přímo z rezervoáru a filtrujete přímo při pití, nebo potřebujete přefiltrovat vodu do nádoby už přefiltrovanou. V obou případech je důležitý čas. Čím delší čas, tím hůře budete nasávat, nebo budete čekat, než vám čistá voda přeteče do nádoby. Opět nemusí mnohým lidem dělat problém a rádi se zastaví u vody.

HMOTNOST A VELIKOST

Zde je důležité, kolik máte místa a jak cestujete. Jestli jedete autem, tak je vám to jedno. Pokud jdete rychlý přechod, tak počítáte každý gram a chcete se vlézt do co nejmenšího batohu, pokud jdete na dlouho, tak řešíte funkčnost + hmotnost + sbalitelnost. Tak či tak, je mnohdy důležitější objem než samotná hmotnost.

ÚDRŽBA

Ověřte si před koupi, jestli se filtr dá čistit v terénu nebo ne. Jestli stačí propláchnout, vyvařit nebo potřebujete něco speciálního. Tohle může mnohdy nepříjemně překvapit. Pokud berete filtr na jeden den v měsíci, tak vám to nebude dělat problém, ale pokud cestujete, je fajn v průběhu filtr vyčistit.

FUNKCE

Popravdě jsem nevěděl, jak tuhle skupinu vlastností napsat. Každopádně filtry mají různé funkce, jako je neutralizace pachu a chuti, filtrace chemie a další. Zde je potřeba si uvědomit, že je to způsobeno náplni filtru a tím pádem i životností. Náplně je možné měnit – například uhlíková náplň, která neutralizuje pachy a chutě. Je to přidaná hodnota, která omezuje životnost. Ale záleží na vás, zda dáváte přednost kvantitě nebo kvalitě.

PROPOJITELNOST

Zvažte, jak chcete filtr používat a jestli zvažujete mít filtr univerzálnější. Do kempu, na trek, do hor, na přechod. Podle toho si pořiďte hned na začátku filtr, který bude možné propojit s dalšími systémy, které budete využívat. Časem dokoupíte potřebné příslušenství, ale filtr vám zůstane

POČASÍ

Tady budu velice stručný. Buď chcete filtr do mrazu nebo ne. Pokud ano, potřebujete MSR Guardian nebo chemickou filtraci. Druhá varianta je to risknout a nosit filtr pod bundou na těle, spát s ním a doufat, že ho dostatečně zahřejete – na filtry se nevztahuje záruka v případě poškození mrazem.

ÚČINNÝ PROTI

Tento parametr píšu na závěr, ale je nejdůležitější. Podle toho, proti čemu je účinný, vybírejte. Vybírejte však podle destinace, kde budete putovat. Možná je pro vás lepší filtr zbytečný. Pokud se chystáte do více destinací, volte podle nejnáročnější destinace nebo kombinujte (mechanický filtr + chemie. Nezapomínejte i na pesticidy a chemikálie, které mechanické filtry nevyčistí.

 

Kompletni nabídka vodních filtrů

10372 msr trail base 1 rinckenberger

 

Nebylo to krátké čtení, ale snad jste se ve výběru filtru zorientovali a nyní už víte, co potřebujete. Pokud by vás zajímali další informace a nebo máte námět na doplŇující článek, neváhejte nám Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

sawyer 4

Filtrů je na trhu nepřeberné množství. Mne však zaujala doslova „kapesní“ verze jednoho z nich - Sawyer mini filter


Můžete nás také sledovat na sociálních sítích a dozvědět se o dalším článku mezi prvními.

Kontaktní informace

Adresa prodejny:
Osadní 1363/16, Praha 7, 17000

Otevírací doba PRODEJNY:
Pondělí - Pátek

12:00 - 19:00

Telefon/Whatsapp pro stav objednávek/info:
Pondělí - Pátek
9:00 - 17:00
+420 737 794 455

 

 Mail:
info@vodahory.cz

IČO: 11835061
DIČ: CZ11835061

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu
Cookies

Abychom Vám mohli zajistit nejlepší možný zážitek z prohlížení tohoto webu, rádi bychom Vás požádali o souhlas s využitím jednotlivých dat pro nás i naše partnery. K Vašim datům se budeme chovat zodpovědně. Kliknutím na tlačítko SOUHLASÍM můžete souhlas udělit.

Nesouhlasím

Nastavení

Níže můžete zvolit, jaké typy cookies můžeme zpracovávat.

Technické cookies

Technické cookies jsou nepostradatelné pro správné fungování tohoto webu a nelze je tedy vypnout.
Zobrazit více informacíBez tohoto typu cookies by web nebylo možné správně využívat. Jedná se zejména o pomocné hodnoty znázorňující Vaše volby, nastavení a zobrazení jednotlivých prvků.
Skrýt více informací

Analytické cookies

Analytické cookies nám pomáhají se neustále zlepšovat.
Zobrazit více informacíTento typ cookies slouží např. k analýze návštěv, výkonu webu nebo reklamních kampaní. Získaná data nejsme schopni spojit s konkrétním uživatelem a jsou tedy zpracovávány hromadně na úrovni obecné statistiky.
Skrýt více informací

Marketingové cookies

Marketingové cookies používáme my a naši partneři, abychom Vám mohli nabídnout relevantní obsah.
Zobrazit více informacíPomocí marketingových cookies Vám můžeme zajistit relevantní nabídku. V případě, že tento typ cookies nepovolíte, nezajistíte tak, že se Vám již reklamní sdělení nebudou nabízet, ale nebudou pro Vás nejspíše zajímavá.
Skrýt více informací