VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

Už se objevuje první sníh a je potřeba se připravit na skialpovou sezónu. Lavinové batohy se samozřejmě netýkají jen skialpinistů. Lavinový batoh se týká každého, kdo se chystá dostat do lavinového terénu. Ať už na sněžnicích, lyžích, lezecky nebo jen turisticky. Je jedno, do které skupiny se zařazujete, určitě si na začátku sezóny zkontrolujte a připomeňte všechny potřebné věci.

Kontrola je rozdělena do několika částí pro lepší orientaci. Díky tomu se vyhnete chybě a máte větší jistotu, že je vše v pořádku.

Táhlo

U táhla je potřeba zkontrolovat především správnou pozici. Tu ověříte tak, že táhlo odstává od ramenního popruhu. Pokud vám táhlo neodstává pohodlně tak, abyste jej jednoduše uchopili, změňte pozici. Táhlo má dvě pozice (S a L), takže neváhejte a případně posuňte táhlo. POZOR! Když nastavujete táhlo, dělejte to v klidu a doma. Nezapomeňte vyšroubovat plynovou bombičku, aby nedošlo k nechtěnému odpalu lavinového systému.

táhlo

Jednotka

Na samotné jednotce skoro nic netestujete. Co musíte zkontrolovat, tak je správné uchycení jednotky k batohu. Systém je potřeba mít uchycen pomocí třech kovových spon (na barevné smyčce – černá, červená, žlutá) a plastovou přezkou a suchým zipem k batohu. Vždy odpovídá barva kovové přesky barvě smyčky - jednoduché. Tato přezka je důležitá, protože drží systém ve správné poloze pro sání vzduchu. Zkontrolujte, zda máte zasunutou krytku sání a upevněnou suchým zipem. Ta slouží jako zarážka proti vniknutí předmětu do výpustného ventilu. POZOR! Revizi systému byste měli dělat jednou za pět let v servisním středisku Ortovox. Takže můžete i u nás. Termín poslední revize naleznete na štítku systému.

uchycení bombičky

Bombička

U bombičky - tlakové láhve zkontrolujte, zda nemá někde prasklinu nebo promáčklinu. Bombičku je potřeba mít připevněnou suchým zipem v batohu. Najdete na ní také štítek s expirací (standartně 10 let). Ověřte hmotnost bombičky a to tak, že ji jednoduše položíte na váhu. Odchylka by neměla být větší, než 5 g. Více není potřeba kontrolovat. POZOR! Před našroubování bombičky nezapomeňte natáhnout jehlu pomocí aktivačního klíče. Jinak si bombičku propíchnete a přijdete o plyn.

kontrola bombičky

Vak

Vak rozbalte a zkontrolujte, jestli není někde trhlina nebo dírka. Není důvod, aby se se na něm samovolně udělala, ale jistota je jistota. Důležitější je však, aby byl vak správě složeny takzvaně „do harmoniky“.  Rolujte nejprve stranu, kde je žlutá kovová spona. To je nutno z toho důvodu, aby se vak správně nafoukl. POZOR! Pokud bude vak špatně složený, může dojít k tomu, že se vak včas, nebo úplně nerozevře.

složení vaku

Zip

Před tím, než začnete skládat vak, zkontrolujte, že máte jezdec zipu na správné straně. Tedy na straně, kde je suchý zip a kde je zip žlutý. Pokud to uděláte naopak zip nebudete moct upevnit a tím pádem se vám bude rozepínat.

 1. Složte vak do harmoniky.
 2. Zip přetáhnete na stranu, kde je žlutý zip.
 3. Zapněte zip.
 4. Zip vložte do zarážky.
 5. Žlutý zip přelepte suchým zipem.

Testovací mód

Vyzkoušejte si, jak silně máte zatáhnout za táhlo. Jestli máte rukojeť v ideální poloze a jestli se vám dobře drží. Na systému Ortovox AVABAG si můžete vyzkoušet odpálení batohu „na sucho“. Vše bez bombičky a tím pádem i ZDARMA.

 1. Natáhnout jehlu aktivačním klíčem
 2. Nasadit batoh
 3. Zkontrolovat správnou polohu táhla (v případě, že nevyhovuje, přenastavte polohu táhla)
 4. Přizpůsobit batoh a pevně přitáhnout (bederní pás, ramenní popruhy, dotáhnout záda)
 5. Zatáhnout za rukojeť
 6. Zaslechnout lupnutí - vše jste provedli správně – Nezapomeňte opět natáhnout jehlu!!!
 7. Neslyšeli jste lupnutí? – Něco je špatně! Zkuste zatáhnout ještě jednou (nebojte se zatáhnout silně)
 8. Pokud stále neslyšíte lupnutí, je možné, že jste jehlu správně nenatáhli

kontrola jehly

Životnost

Životnost systému je oficiálně 10 let. Což je spoustu jízdy. Je však potřeba každých 5 let poslat systém na revizi. Zkontroluje se celý systém kousek po kousku a vrátí se vám 100% kousek. Norma na lavinové batohy (bez ohledu na to, o jaký batoh se jedná), že je systém stavěný na 20 odpalů s nafouknutím (v tomto případu s kartuší). Systém je navržen na 100 odpalů bez nafouknutí.

Údržba

Systém, pokud jej nepoužíváte, uchovávejte v suchu a tmě. Vlhkost i světlo nepříznivě působí na materiál - vak (syntetika) i táhlo (lanko).

Tak a už víte, jak připravit svůj AVABAG. A pokud ne, tak stačí napsat nebo zavolat.

Můžete nás také sledovat na sociálních sítích a dozvědět se o dalším článku mezi prvními.

 

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu