facebook style=
VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

Na Expedici v Argentině, kde jsem společně s Lukášem Jasenským lezl po horách, se nám dokonce i podařilo v malém oknu dobrého počasí proklouznout na vrchol Aconcagua (6960m).

DSC00030

Jenže tam byl ještě jiný bohužel neúspěšný výstup na Mercedario (6720m). Po několika dnech jsme se ubytovali v 5600m. Vítr fučel o sto šest, dovnitř stanu se cpal prašan. Za noc jsme toho klasicky moc nenaspali.

Oba dva jsme byli tak natěšení na výstup, že i přesto, že předpověď slibovala 80km/h vítr jsme ráno po tmě vyrazili. Jak blázni jsme ukrajovali výškové metry do protivětru se sněhem.

V jednu chvíli jsem se musel zastavit. Byla mi strašná zima a zjistil jsem, že moje rozhodnutí začínají ztrácet smysl. Natlačil jsem do sebe energy gel a vypil teplý čaj. To mě celkem opravilo a pokračovali jsme dál. Každý ve svém vnitřním světě bolesti v touze po slunci a teplu. Když už začne svítat?

Po dlouhé době slunce vyšlo, ale žádné zlepšení teploty se nekonalo. I přesto to byla naprostá vizuální pastva pro oči. Krása. Lukáš občas částečně mizel v nekonečných přívalech skučícího větru a sněhu. Výškoměr hodinek ukazoval 6400m a já zničehonic uslyšel vnitřní hlas „Jestli budeme pokračovat, tak nás ta hora zabije.“

DSC00038IMG 9376IMG 9808IMG 9817

Vrátil jsem se kousek k Lukášovi a oznámil jsem mu svoji vizi. A představte si, že ačkoliv se mi zimou klepal pravý sval hýžďový a na těle jsem měl pocit, že tam stojím nahý, mě Lukáš dokázal lehce přesvědčit ať ještě pokračujeme. Podíval jsem se na jeho unavený obličej a poznamenal, že má nějaké moc bílé tváře. Načež si mě Lukáš taky dobře prohlédl a konstatoval, že se nám začínají dělat omrzliny. V ten moment nebylo nad čím přemýšlet, okamžitě jsme to bez otázek otočili a šli co nejrychleji zpátky ke stanu.

V hlavě si při tom pochodu představuji, jak mám přes obličej omrzlý černý pás. Co tomu řekne babička? Styděl jsem se, že jsem zklamal a podcenil svoje schopnosti i vybavení. Štvalo mě taky, že na vrchol nevylezeme a i to, že to zítra ani nebudeme moct zkusit znovu, protože  musíme zpět do města se co nejrychleji léčit.

Když jsme rozmrzli, moje tvář byla v horším stavu než Lukáše. Nemusel jsem být genius, abych nedošel na to, že kamarád měl prostě lepší a teplejší oblečení než já. Zateplené kalhoty od Mountain Equipment a péřovou bundu Vega, rukavice Citadela.

Bylo mi jasné, že jestli chci pokračovat v těchto výškách, musím zkrátka zainventovat do nového vybavení, nebo to nemusí dopadnout se mnou dobře.

Lukáš mi o tomhle oblečení povykládal a já si ho důkladně prohlédl.

Kvalitní provedení, dobré materiály. Lehké a přesto se spoustou funkčních detailů.

DSC00030DSC00086DSC00097IMG 9376

Výstupy na vysoké hory obvykle začínají v noci, kdy je sníh zmrzlý a neboří se, když jsou praskliny více stabilní. Obvykle jakmile vyjde slunce a nefouká vítr, začne opravdová sauna.  Kvůli tomu mají kalhoty plně rozepínatelné nohavice, což se hodí, když je potřebujete sundat, bez toho aniž byste museli rozvazovat masivní horské boty, či sundávat mačky. Stejné zipy slouží i k regulaci teploty.

Samozřejmostí jsou kšandy. Není nic otravnějšího, než když vám při chůzi padají kalhoty a fouká na spodní záda.

Na stehně je kapsa na zip. Dá se v ní schovat náhradní baterie do foťáku, opalovací krém, či energy gel, který musí zůstat v teple a tekutý.

Kalhoty jsou vyplněny kvalitním husím peřím, které je dobře chráněno vnějším materiálem, ze kterého nevypadává. Vodě odpudivá povrchová úprava zase zajišťuje, že peří nenavlhne a bude stále dobře izolovat.

Mají dobrý střih a výborně se v nich chodí, i když člověk vypadá jak sněhulák.

DSC00038DSC00041DSC00043IMG 9808

Lightline pant od Mountain Equipment byly jasná volba. Používal jsem je v Kyrgyzstánu dva měsíce. Dvakrát jsem s nimi vylezl na Lenin Peak (7134m) a musím říct, že moje nohy byly opravdu v teple i přesto, že pokaždé foukal silný vítr, který donutil hodně lidí to otočit, právě díky tomu, že jim byla zima.

Začátkem roku 2020 se chystám na další vysokorský výlet do Chile. A možná s novou výbavou zabloudím znovu do Argentiny. Hora Mercedario (6720m) ji určitě pochválí a otestuje do maxima!

Autor článku a fotek:
Martin Mirinský

Martin Mirinský

Martin Mirinsky (narozen 1983) Horský dobrodruh a cestovatel. S horami se seznámil při první návštěvě Nového Zélandu v roce 2005. Během neformálního výcviku si vyzkoušel jaké je to lézt po strmém ledovci jen s nožem, což se ukázalo jako neefektivní ale ne fatální. Po té přešel na konvenční mačky a cepín, které poprvé použil, když lezl na svou první 6000m vysokou horu v Peru. Následovalo pár dalších vrcholků přes 6000m, k tomu s kamarádem pokus o přechod přes největší solnou poušť světa Salar de Uyuni, bez přestávek a bez spaní. 127Km za 27h.

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu