facebook style=
VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

 

V roce 2019 vstoupila v platnost americká norma ANSI/PLATO FL1. Ta definuje postupy a způsoby měření čelovek:

 

svitivost

Svítivost

Udává se v jednotkách lumenů (lm). Jedná se o intenzitu - hustotu světelného toku. Jinými slovy jak moc, nebo sině čelovka svítí
Měřit se začíná po 30 až 120 s po rozsvícení čelovky. Udává maximální světelný výstup při rozsvícení s novými bateriemi.

Pro srovnání: Světelný tok 1 lumenu vydává plamen svíčky. Přesněji: na plochu 1 m2 ve vzdálenosti 1 m od svíčky dopadá světelný tok o intenzitě 1 lumenu.

dosvit

Dosvit

Maximální vzdálenost v metrech, ve které má světlo intenzitu 0,25 luxu. Měření začíná při rozsvícení čelovky s novými bateriemi. Vzdálenost je přímo závislá na intenzitě světla, a nepřímo i na tvaru světelného kužele.

vydrz

Výdrž

Doba (v hodinách) od rozsvícení čelovky do okamžiku, kdy intenzita světla dosáhne hodnoty 10% udané maximální světelné intenzity. Potom se čelovka přepne do záložního svícení.

zaloha

Záložní svícení

Doba (v hodinách) kdy čelovka má nižší intezitu světla než 10% udávané max. hodnoty, přičemž je zaručuna minimální intenzita světla pro chůzi.
Světlo ale nemusí být dostačující pro rychlé pohyby (např. běh, horská kola, lyžování ...)

 

 


Příklad křivky světelné intenzity u technologie STANDARD LIGHTING

graf sviceni

 

Výhody a úskalí normy

Největší výhodou je sjednocení postupů měření základních parametrů čelovek napříč výrobci. Doposud si každý výrobce sám určoval jak, jakou metodou a způsobem bude čelovky měřit. Postupy měření vycházely z různých požadavků a tak výsledky měření nebyly vzájemně srovnatelné, přesto že šlo např. o svítivost... Nyní již může zákazník srovnávat srovnatelné.

Úskalím normy je, že není závazná. Výrobci mohou dál udávat na svých výrobcích hodnoty podle svých, vnitřních norem pro měření parametrů. Renomované značky, ale postupně tuto normu přijímají a modelovou řadu 2019 a další budou měřit podle nové normy.

 

Mohlo by vás zajímat:

Vodotěsnost čelovky udává hodnota krytí IP. Co to znamená v praxi? Jak se v tom vyznat? Tohle krytí se samozřejmě vztahuje i na další zařízení. například na telefony. Norma je stejná pro všechnu elektroniku.

 

  celovky1

Nabídka čelovek

 

 

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu