VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

Jak se sbalit? Často složitá otázka a často individuální otázka. Není všeobecný návod, kterého byste se měli striktně držet. Balení nemá ani žádnou certifikaci, kterou byste měli dodržovat. Takže níže se dočtete můj názor jako kluka, který tráví spoustu času venku a musel si najít svou cestu. Určitě k tomu máte svoje „Ale“ a určitě používáte trochu jiné vybavení.

Každý řeší primárně nějakou věc. Někdo se dívá primárně na hmotnost, někdo na cenu, někdo na objem, někdo na vzhled a někdo na funkčnost. Já se dívám tak nějak na vše. Sleduji hmotnost a objem vybavení. Zároveň sleduji i cenu. Ale přepočítávám to na různé aspekty, které si vysvětlíme níže. Je pro mě však důležitá i funkčnost, životnost a vzhled. Přecejen: "Je jedno jak dobře to děláš, ale jak u toho vypadáš".

Přesto, že si nevybírám cenově nejlevnější věci, tak drahé nejsou. Cenu si vždy přepočítávám na životnost produkt, jak často ho budu přibližně používat, jak moc se na něj potřebuji spolehnout a co vše mi přinese.

Beze jména Beze jména1 Beze jména2 Beze jména4 Beze jména6

Vždy je prvně obal na věci – tedy batoh. Ten volím podle toho, co mám zrovna v plánu. Záleží, jestli jdu lézt, na přechod, skialp nebo něco jiného. Snažím se mít vybavení  připevněné z venku, abych dovnitř dostal další vybavení a nemusel brát velký batoh.

U spacáku jsem si připlatil za tepelný komfort a dobrou sbalitelnost. Vždy je ale pro mě důležité zpracování a životnost. Správně zvolené komory, tvarování a izolační vlastnosti. Opět spacák s 10letou zárukou je prostě super. Proto jsem volil Mountain equipment. Obzvlášť, když garantují, že bude stejně teplý po celou dobu. Rozhodně nechci po 3 letech kupovat nový spacák, protože mi prošla záruka a spacák už dobře neizoluje. A už vůbec nechci řešit, že jsem v horách a mrznu. Proto spacák od ME není tak drahý. Když to přepočtu, jak často ho používám a výrobce garantuje 10 let, jsem spokojený :)

Karimatku nepodceňuji a řeším tepelný odpor a sbalitelnost. Když podcením karimatku a koupím si slabou, tak se mi to vymstí, i když budu mít sebelepší spacák. Chlad jde od spodu a pokud budete mít špatnou karimatku, tak vám bude zima. Bude táhnout zespoda, ucítíte chlad na tělu a budou vám mrznout nohy. A já mám nerad promrzlé nohy. Protože dávám karimatku do batohu, je pro mě důležitá krom tepelného odporu i sbalitelnost.

ME SS19 Chamonix Valley Jon Griffith 4

Spacák i karimatku dávám vždy do batohu. Sice mám spacák v nepromokavém obalu, ale nechci rozhodně řešit vlhký spacák, když si chci konečně lehnout po celém dni. A ani vlhká karimatka (která nevsakuje, ale vlhkost se drží na povrchu) není fajn. I když ji setřu, tak tak je trochu vlhká a pak to vsákne spacák. Navíc mě osobně vytáčí, když se mi houpe vybavení na batohu. Vypadá to blbě a provokuje mě to – nemluvě o tom, že je to náročnější na pohyb, protože najednou mám na zádech kyvadlo.

Stan nebo celta. To se odvíjí od toho, kam jdu, kolik nás jde a na jak dlouho. Stan se staví jednodušeji než celta, kterou musíte mít k čemu připevnit. Někdo vezme tropiko, někdo tyčky a někdo stan. Nebo někdo bere celý stan a někdo jiný vaření. Prostě dělíme. tohle je vybavení, kdy záleží na každém, co vlastně zvolí.

Volba vařiče a hrnce není opět jen tak. Cena se projeví a dožene nás časem. Zkuste si přepočítat, jak moc si vážíte svého času. Někdy nevadí sečkat o pár minut déle a prostě jen být. Jindy ale chceme rychle uvařit, najíst se a vyrazit. Dobrý vařič, zátiší a materiál ešusu s výměníkem ušetří několik minut při každém vaření a tím pádem i plyn. dražší vařič nebo hrnec tedy může být dlouhodobou investicí. Taky chci hrnec, který jednoduše a rychle umyju. Nechci trávit čas na horách umýváním připeklé těstovině na dně hrnce.

To máme vyřešené spaní a vaření. Teda k vaření nám chybí jídlo, ale to každý řeší něco jiného. Někdo sušenou stravu v sáčku, někdo klobásky a někdo sebou nosí předpřipravenou svačinku od maminky. Každý podle své chuti. I já volím pokaždé něco jiného a většinou i kombinuji sušenou stravu s klobáskama a ovocem… jo, je to těžké, ale klobáska je klobáska :D.

ME Julia Hedman Sylarna Sweden Lukasz Warzecha76I9069 ME Martin Stromgren Julia Hedman Johan Arnemo Are Sweden Lukasz Warzecha76I9553 ME SS19 Chamonix Valley Jon Griffith 4

Oblečení mám jasné. Ponožky, trenky i tričko beru Merino. Proč? Protože hřeje i za mokra a nezapáchá. Takže mi stačí tato sada. V batohu mám náhradní tričko ponožky i trenky. Člověk nikdy neví. K tomu mám na sobě softshellové kalhoty, a mikinu. Mikinu volím mezi tenkou a silnější podle počasí. Rozhoduji se i mezi materiálem -  syntetika a vlna. Opět podle aktivity a jestli jdu na delší dobu (volím vlnu), nebo krátkou ale intenzivní akci (potřebuji prodyšnější a rychleschnoucí). Do batohu hodím nepromokavé kalhoty a bundu. Podle období přihodím buď teplou a slabou péřovku. Peří je kompaktní a lehké. Takže nezabere mnoho místa a hodí se jak na večery, tak na akce na ledu.

Opět jsem si připlatil za oblečení, které ve finále vyšlo levněji dle mého přepočtu na dny, životnost a funkci. Připlatím si za dvě vlněné trička, které hřejou za mokra a nezapáchají, takže i na dva týdny nepotřebuji více triček. Stejně tak nohy v suchu jsou pro mě základ. To jsem se naučil už z filmu Forrest Gump. Hardshell s doživotní zárukou, neomezující v pohybu a můžu se na něj spolehnout ve větru, dešti i sněhu. Využívám tohle vybavení skutečně často, takže se mi to rozhodně vyplatí víc než kupovat vybavení, které degraduje už po první vápravě a ztrácí funkci.

Samozřejmně k tomuto sebou vždy nosím i další věci, jako je vlněný tunel na krk, nůž, čelovku, hroznový cukr, škrtadlo, funkční ruční a další drobnosti, které zaberou ve finále vrchlík batohu.

Tohle vybavení beru bez ohledu na to, jestli jdu na víkend nebo dva týdny. Víc není potřeba. Je to můj seznam, kterým se řídím. Ale i vy můžete mít jiný seznam a potřebujete jiné vybavení. Nebo nemáte Merinové tričko a nechcete si ho kupovat. Nebo máte velký spacák, který dáte z venkovní strany batohu v igelitce. Každý k tomu přistupuje jinak.

 

 

 

Můžete nás také sledovat na sociálních sítích a dozvědět se o dalším článku mezi prvními.

 

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu