VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

Výběr outdoorového vybavení je všeobecně nesnadný úkol. Vyznat se v materiálech, technologiích, funkcích a vychytávkách je náročné. Natož, když máme na trhu tolik výrobců a každý ještě mnoho modelů. A když už si vybavení nějak vyfiltrujete, tak těžko rozeznáme zdánlivě stejné věci. A závěr? Kolikrát si něco koupíte a zjistíte, že to není ono a měli jste vzít něco jiného „protože…“. Proto mám pro vás alespoň základní rady, jak se vyznat v batozích a jak batoh vybírat.

Otázka na tělo

Jakou první věc budete řešit při výběru batohu? Velikost to není. Při výběru batohu je potřeba prvně vybrat, na jakou aktivitu potřebujete batoh. Litráž volte až následně. Proč? Protože už aktivita vám napoví, jaký batoh potřebujete. Prozradí vám, jak odolný potřebujete batoh, jaký je vhodnější zádový systém, jaké vybavení je potřeba připevnit na batoh nebo kolik kapes potřebujete.

„Batoh na vše“

Sen každého českého turisty. Má to vždy nějaké ale. Většinou to znamená, že ten batoh není pořádně na nic, ale tak trochu na vše. Dobře, teď trochu přeháním, protože batoh na vše není a takřka každý batoh má nějaké určení. Jen ne vždy je to vhodná volba pro vás a uspokojíte se se  slovy „Za ty prachy mi to stačí“. A tak řešíte během prvního roku některé nedostatky. Nebo je neřešíte, protože nemáte s čím srovnávat – to je ta lepší - horší varianta.

Volte podle aktivity

Podle aktivity jsou rozděleny batohy i u výrobců. Výběr je jednodušší, protože každá aktivita má jiné požadavky. Ale to jistě víte. Na turistiku oceníte spoustu kapes. Na horolezectví zase chcete mít všechno své vybavení sebou. Na běh chcete lehký batoh, který vás nebude škrtit nebo tlačit. Každá aktivita má několik specifikací a ne jen jednu, jak jsem zmínil v tomto odstavci pro představu. Tak či tak každá aktivita má vybrané požadavky na batoh a sami víte nejlépe, jaké požadavky to má na vás. Pokud začínáte s novou aktivitou a chcete se vybavit, zeptejte se přátel, co je pro ně dobré. Když vám někdo doporučí nějaký batoh, zjistěte proč zrovna tento. Argument "jsem s ním spokojený" je fajn, ale možná vy potřebujete batoh na něco jiného než váš kamarád.

turistikaatrek horolezeckealezecke cyklo bezecke skialp urban

Turistické batohy

Horolezecké a lezecké batohy

Cyklistické batohy Běžecké batohy Skialpové batohy Urban batohy

Zádový systém

Na začátek si řekneme, na jaké části se rozděluje batoh. Batoh se dělí na zádový systém a úložný prostor. Začneme zádovým systémem a vysvětlíme si základní principy. Není nejlepší zádový systém. Každý je vhodný na něco jiného. Každý má nějaké výhody i nevýhody. Zádový systéme se dělí na záda, ramenní popruhy a bederní pás. Záda batohu jsou například:

  • Síťovaná záda jsou vhodné na aktivity v teplém počasí. Díky proudění vzduchu rychleji schnou záda. Ale když je chladněji a fouká, tak to chladí. Tento zádový systém byste neměli nosit spolu s bundou, protože ztrácí svou funkci a může vám ničit bundu (samozřejmě záleží na konkrétní technologií a jsou síťované záda, které vám nezničí oblečení).
  • Pěnová záda s pevnou konstrukcí jsou vhodné na chodící a náročnější aktivity, kdy sebou nesete více vybavení delší dobu. Podle aktivity a náročnosti volíte mezi stlačenou pěnou, EVA pěnou, různými tloušťkami, prolisy nebo kombinacemi.
  • Pěnová záda bez pevné konstrukce jsou často použita na menších batozích. Batoh nebývá tak těžký a není to ani potřeba. Záda batohu lépe přiléhají a při pohybu se přizpůsobuje.
  • Jsou i další zádové systémy, jako například s vlnou. To zase pohlcuje vlhkost, vlna hřeje i za mokra a nezapáchá. Vaše záda tak udržuje v suchu. 
 tip Při výberu batohu je dobré mít pevnou kontrukci, pokud batoh používáte na delší přechody a nebo máte těžce naložený batoh. Díky pevné kontrukci se vám lépe rozloží zatížení batohu na bedra. Batoh se vám lépe ponese (zatížení budete mít blíže k těžišti těla) a budete méně namáhat ramena.

Ramenní popruhy jsou různě pevná, tlumená, široká. Opět jsou různé varianty podle aktivity. Skoro vždy jsou ramenní popruhy řešeny stejně jako záda batohu. Vychází to z myšlenky, že je batoh na určitou aktivitu. Ramenní popruhy by měli přiléhat na ramenou a neměli by odstávat.

Bederní pás je řešený stejně jako ramenní popruhy – podle zad. U bederního pásu je lepší, když je širší. Lépe přilehne. Bederní pás vás musí dobře obejmout. Na bedrech nesete většinu hmotnosti batohu. Nepodceňujte tedy komfort bederního pásu.

Nastavení batohu

Základ je mít dobře nastavený batoh a otestovat zatížený batoh. Batoh může být sebelepší, ale pokud ho špatně nastavíte, tak vás z něj budou bolet záda, ramena i bedra. Návod na nastavení batohu naleznete ve videu.

 

tip

Pokud jste menší, zkuste sáhnout po dámské batohu. U renomovaných značek není dámský batoh jen růžová barva. Dámské batohy jsou specifické především upravenými zády. Ty jsou kratší a užší. Někdy jsou i upravené ramenní popruhy. Stejně tak pokud je vyšší žena, může zkusit sáhnout po pánském batohu. Jedná se především o jiný rozměr zad, který vám může lépe vyhovovat.

   Pánské batohy          Dámské batohy

Úložný prostor

Úložný prostor je druhá část batohu. Zde se nesmí zapomenout na několik částí. Odolnost materiálu, hmotnost, možnost připevnění vybavení, počet kapes nebo vstupy do batohu.

Odolnost materiálu je důležitá například u lezeckých, vysokohorkých a expedičních aktivit. U turistických nebo běžeckých aktivit se většinou nedostanete k situaci, že byste batoh prodřeli. Více méně batoh mrsknete na zem a hotovo. U těchto aktivit vás bude zajímat spíš hmotnost batohu než extrémní odolnost, kterou nevyužijete.

Typ vstupu máme takřka vždy (u větších batohů) přes víko. U velkých batohu bývá vstup i ze spodní strany batohu, takže se dostanete i k vybavení, které máte na dnu batohu - někteří to využijí jako oddělenou komoru na mokré věci, spaní, vaření a nebo něco podle sebe. Někdy bývají boční vstupy. Podstatný vstup, který není na všech batozích, je obvodový zip, který bývá ze přední strany nebo přes záda. Díky tomuto vstupu se prakticky dostanete do celého batohu najednou jako do kufru a vidíte všechno vybavení.

 tip

Obvodový zip na batohu je dobrá vychytávka. Ano, obejdete se bez něj, ale výzazně vám to usnadní život. Nemusíte řešit, jak nabalit batoh, abyste měli nahoře budnu. Nebo mít blízko věci na vaření, protože chcete vařit oběd a pak pokračovat. Prostě celý batoh otevřete jako kufr a na vše přehledně vidíte. Vytýhnete hned, co potřebujete.

Počet kapes je důležitější u turistických batohů, kdy zastavujete a během cesty řešíte různé vybavení. Jendou si vytáhnete čelovku, jindy nůž nebo rukavice… Při horolezectví si na začátku nachystáte všechno vybavení a další řešíte až po výstupu nebo návratu. stačí vám menší počet  kapes (například na sušenky, mapu a nebo termosku s čajem. Není tedy třeba mít velké množství vybavení po různých kapsičkách, protože většinu vybavení máte na sobě.

Odnimatelné části batohu jsou dobré, pokud hledáte nástupový batoh, který následně osekáte. Nebo chcete víceúčelový batoh, se kterým zvládnete pohodlně turistiku a zároveň si s ním zalezete. Ale největší výhoda "odnimatelných části" je pro cestování letadlem. Bederní pás a popruhy můžete někdy sundat a nebo alespoň schovat. Pokud často létáte, myslete na to.

Možnost připevnění vybavení je naopak podstatnější pro techničtější aktivity, jako je skialp, nebo lezení. Spoustu vybavení chceme mít z vnější strany (díky tomu máte místo v batohu a věci jako lano dáte z vnější strany), ale zároveň, aby nás to neomezovalo. Vybavení by mělo být připevněno pevně, aby se nehýbalo na batohu. Každý kousek vybavení by měl být jednoduše a rychle přístupný, aniž byste museli sundávat jiné vybavení. 

Litráž už vychází z vybavení, které nesete se sebou. Neberte si zbytečně větší litráž. O trochu větší batoh klidně, ale ne o 20 litrů. Zkušenost je taková, že nějaké vybavení bereme do skupiny (stan, vařič, lékárničku…) a rozdělíme si mezi sebe. Když tedy zjistíte, kolik potřebujete maximálně vybavení na danou aktivitu, tak zjistíte i velikost. 5 litru přidávám, kdybych šel na delší dobu a hotovo. 

 

ME Martin Stromgren Julia Hedman Johan Arnemo Are Sweden Lukasz Warzecha76I9553

Jak se sbalit? Často složitá otázka a často individuální otázka. Není konkrétní návod, kterého byste se měli striktně držet. Balení nemá ani žádnou certifikaci, kterou byste měli dodržovat. Takže níže se dočtete můj názor jako kluka, který tráví spoustu času venku a musel si najít svou cestu. Určitě k tomu máte svoje „Ale“ a určitě používáte trochu jiné vybavení

 

 

Tak snad vám rady byly užitečné. Jsou to samozřejmě základní informace, ale jistě napoví, podle čeho se orientovat a na co si dát pozor. A pokud vám něco není jasné, klidně nám napište.

Můžete nás také sledovat na sociálních sítích a dozvědět se o dalším článku mezi prvními.

 

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu