VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

Jelikož mi má oblíbená ferratová obuv po několika sezónách (a že jsem ji ani trochu nešetřil) řekla sbohem, bylo pro mne téměř nutností pořídit si nový pár pohodlných bot, na které bych se rád spolehl nejen v zajištěných cestách, ale také přístupu k nim. Dlouho se vybíralo, přemýšlelo, řešilo, až se nakonec objevila možnost vyzkoušet italskou značku Asolo.

batoh13

Nelehké začátky

Nikdy jsem netrpěl na nešvary (mozoly, otlaky) způsobené novými botami při rozcházení. Tedy až do března roku 2019. Vyrazil jsem na ferratování do Děčína. Nezjistil jsem si však, že ferrata je v tomto období ještě uzavřena a tak se velice rychle vymysleli náhradní variantu v podobě výšlapu do okolních kopců. V polovině trasy nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl nastat nějaký problém, ale nastal. Pravá pata (kterou mám o něco špičatější než by bylo zdrávo) dostávala neustále co proto a tak byl příchod do vesnice pod horami doslova očistcem. Mým jediným a zbožným přáním v danou chvíli bylo, přijít o část pravé nohy (od kotníku dolů). Když už nic, tak jsem alespoň pobavil svou bolestivou grimasou místní obyvatelstvo.

Karta se obrací

Po několika měsících se situace radikálně mění. Boty si „sedly“, švy se pomalu roztahují a celkový pocit z „rozšlápnuté“ obuvi je úplně někde jinde.

IMG 5325 IMG 5409 IMG 5411 IMG 5414

Ferrata vs treking

Boty jsem si primárně pořídil na ferratování. Zároveň také na běžný či středně náročný treking, který často začíná ve chvíli kdy člověk nastupuje či sestupuje ze zajištěné cesty. Po ferratové stránce nemohu botám nic vytknout, naprosto splňují to, co jsem čekal. Na skále dobře drží díky již ověřené a známé „climbing zone“, která zaručuje optimální tření a tak se cítím jistě, ale samozřejmě mnohem pohodlněji než v lezečkách. Šněrování umožňuje stáhnout botu podle vaší potřeby, nic netlačí, neřeže, nebolí. Nástupy a sestupy z ferrat jsou kolikrát solidním dobrodružstvím a i v této chvíli jsem rád za to, že mě boty podrží.

Obsázka

Pro mě osobně snad nejdůležitější věc. Nejenom díky ferratám, ale i zmiňovaným nástupům a sestupům z nich (kombinace kluzkých kořenů, suti, kamenů, hlíny) dostávají boty zabrat. Podmínkou při výběru nových párů „ferratovek“ byla robustní obruba v přední části boty, která chrání před takto krkolomným terénem a významně tím prodlužuje čas po kterém se obuv „odporoučí“ k zaslouženému odpočinku.

batoh13 IMG 5317 IMG 5318

Bonus

Gore-Tex sice nebyl podmínkou, ale při prvním ferratování v Rakousku kdy po silné zimě notně odtávala masa sněhu jsem byl nakonec rád, že jsem přístup pod zajištěnou cestu (který se bez nadsázky změnil ve slušný potůček) absolvoval suchou nohou.

 

173596 000

Asolo Apex GV

Nízké, ale pevné boty na ferraty, nástup ke skalám a lehký treking. Celokožený svršek s robustním gumovým lemem. 
Nepromokavá membrána Gore-Tex®. 

  • Membrána: Gore-Tex® Extended Comfort
  • Podešev: Vibram® Ground (Megagrip)
  • Hydrofobní kůže 1,6 - 1,8 mm
  • Gumový lem pro lepší ochranu svršku boty
  • Tlumící Anti Shock zóna z PU na patě

Závěr

Bez ferratových bot, které se svou pohodlností, optimálním třením na skále a příjemnou váhou nemohou srovnávat s „hamatnými (hamatné = velké, pevné silné, ale i těžkopádné, neskladné pozn. překl.) a lehce nemotornými“ pohorkami, si zdolávání zajištěných cest už ani nedokážu představit. Pokud z vás někdo uvažuje a dumá (stejně jako já před několika lety) jestli mají takové boty vůbec nějaké své opodstatnění a přidanou hodnotu tak vězte, že rozhodně mají…

 

michal stepanek

 

Autor textu a fotografií: Michal "Štěpy" Štěpánek - cestovatel, dobrodruh, šprýmař, průvodce outdoorové cestovky a věčný snílek.

Autor fotek: Josef Gajdoš

Můžete nás také sledovat na sociálních sítích a dozvědět se o dalším článku mezi prvními.

 

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu