VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

 
V listopadu jsem strávil noc s Kubou na Grossglockneru - jako kamarádi, žádnou horu jsme nekrotili. Bivakovali jsme kousek od chaty Stüdlhütte. Přívaly sněhu a mráz sliboval poctivé zimní přespání venku. Teplota v noci spadla na -13 °C. Stačilo vyhloubit záhrab, položit karimatku, na ní spacák a mohlo se jít do říše snů.
 

DSC 0548 1024x678

Tentokrát jsem měl možnost otestovat spacák Glacier 1000 od Mountain Equipment. A jaký byl?

Měl by nabídnout skvělý poměr mezi tepelným komfortem, odolností, ochranou před vlhkem a celkovou hmotností. Prvně se zaměřím na sbalitelnost a váhu spacáku. Ten šel krásně sbalit do vaku, který měl v konečném důsledku na výšku cca 25 cm. Jeho váha mě hodně mile překvapila. To, že je relativně lehký na to, co nabízí a ještě dobře sbalitelný, za mě velké plus.

Jak se v něm spalo?

Měřím 178,5 cm a tak velikost regular (do 185 cm) byla dostačující. Spacák je sice širší, mohl jsem do něj dát nějaké věci, ale na ramenou jsem měl pocit, jako by mě trochu svazoval. Zima na nohy? Nebyla. Během celé noci jsem nepociťoval žádný chlad na nohy. To samé platí u zad, nebo spíš u spodní strany spacáku, která výborně izolovala. Jediné, kde jsem chlad trochu pociťoval, bylo v oblasti hrudníku. Neměl jsem ale spacák zcela dotažený.

DSC 0069 1024x683 DSC 0216 1024x678 DSC 0785 e1510006941398 678x1024 DSC 0794 678x1024 DSC 0796 678x1024

Vlhkost?

I v tomto případě spacák nezklamal. I když se během noci na jeho povrchu objevila slušná vrstva námrazy. Zateplená léga, která je podél celé délky zipu, vlhkost a mráz do spacáku nevpustila. Zip byl zamrzlý, ale nebyl to problém. Kosticový zip stačilo chytit za jezdce a šel pohodlně rozepnout. Sledoval jsem, jak námraza odlétá od zipu. Léga navazovala na izolační límec, který se zapíná pomocí magnetu. Zaručil tak držení límce při jeho stažení. Kapuce krásně obepnula celou hlavu. Vnější límec a kapuce jde stáhnout až tak, že prostrčíte pouze malíček. Magnet zaručí, aby se spacák nerozepnul. Tyhle věci mě opravdu baví a líbí se mi, a proto je beru jako velké plus. Kromě vnějšího límce je zde i vnitřní izolační límec. V noci jsem hledal, kde by se dal stáhnout. Bohužel nenašel jsem. To mě trochu mrzí. Kdyby se dal stáhnout, ještě lépe by splnil svou funkci. V pozici sedu držel stejně dobře teplo, jako když jsem ležel. Nijak mě netáhnul. Bylo v něm tak dobře, až se mi z něj do té zimy po ránu nechtělo. 

tip

Vnitří límec se úmyslně nedotahuje. Tento límec je pouze jako špunt, který nemá dotahovat, ale obejmout a vytvořit tak zátku. Při dotažení byste vytlačili izolaci a tím ztráceli teplo. K dotažení slouží vnější límec, který je na gumičku a tak vás obejme a stáhne prostor mezi vnitřím vyhrátým prostorem a vnější zmrlou krajinou,

Námraza na spacáku je dobré znamení. Spacák je prodyšný (odpařuje vlhkost) a zároveň vlhkost neprospustí dovnitř tím pádem se na povrchu vytvoří námraza, která izoluje podobně jako iglů.

obr 31

 

Celkově hodnotím spacák pozitivně, a pokud bych měl hodnotit na stupnici od 0 % do 100 %, dávám mu 87 %. Je výborně zpracovaný, zaručuje tepelný komfort, je dobře sbalitelný, nepropustí vlhkost, i když není zrovna – 20 °C a přebytečné teplo uniká ven. Tím se vytvoří ledová krusta na spacáku, ale přesto uvnitř je suchý. Opět mě nesmírně bavily jeho technické prvky jako je stahovaní a tím pádem i izolační systém. Jediné, co mě mrzelo a uvítal bych to i na tomto modelu, bylo stahování vnitřního izolačního límce a hodně stažená ramena. Možná je mám ale moc široká. 😉 😀

 

Zimní péřový spacák na bivakování, ve kterém se kvalitně vyspíte i v -25 °C. Hmotnost 1590 g spolu s voděodolným povrchovým materiálem z něj dělá ideální spací pytel pro zimní bivakování, do záhrabu a expedice.

 

Krásný víkend všem a horám zdar. 🙂

 
Autor článku a fotek:
profil

Lukáš Jasenský,
horolezec, triatlonista, cestovatel, skialpinista a kamarád. Lukáš rád chodí do hor a o své zážitky se dělí. Své příběhy sdíli na svých sociálních sítích,
u nás i na přednáškách. Už realizoval a chystá různé expedice a jistě o něm nečtete naposledy.

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu