facebook style=
VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

 

Již jsme napsali několik článků ke spacákům. Jak je to s peřím , Jak se měří teploty spacáků podle normy , Jaké části spacáků jsou důležité a Jak se měří tepelný odpor karimatek . Nyní si uděláme souhrn a drobný návod, jak postupovat při výběru spacáku. Budu vás tady trochu děsit, abyste věděli, na co si dát pozor, protože spousta věcí je jinak, než se tváří.

Výběr podle aktivity

Vybírejte spacák podle aktivity. Sama aktivita vám napoví, jaký spacák potřebujete. Pokud chcete spacák na chatu nebo na lehkou turistiku, nepotřebujete membránový spacák, který má horší prodyšnost. Pro přehled modelových řad a určení spacáků Mountain equipment je zde článek, který vám pomůže s určením, pro kterou aktivitu je vhodná která řada a proč. 

Vyznat se ve všech spacácích světa je složité. Vyznat se ve spacácích prodejce vám mnoho neulehčí, protože ji je stále přibližně 652 214 různých typů. A vyznat se ve spacácích jedné značky už jde s velkým úsilím a spoustou čtení. V tomto článku se dozvíte, jak a podle čeho jsou rozděleny péřové spacáky Mountain equipment. Ušetří vám to čas s pročítáním miliónu údajů. Pokud vás některá řada zaujme, můžete si přečíst detailní informace v popisku produktu.

Volba izolace

Rozhodněte se mezi peřím a syntetikou. Pokud hledáte spacák, který využijete na dva víkendy v roce, vystačíte si s levnějším dutým vláknem (syntetika). Pokud využíváte spacák častěji a v náročnějších podmínkách, chcete sbalitelný, teplý a lehký spacák, tak doporučuji peří. Peří časem nedegraduje, a i po delším používání výborně izoluje. Je potřeba péřový spacák nechat občas vyčistit, ale syntetice vyčištění nepomůže – zkrátka vlákna se v syntetice lámou. Peří je navíc sbalitelnější a lehší. Syntetika má výhodu, že nevsakuje vlhkost a rychleji schne. Ale upřímně: spíte pod otevřeným nebem a věříte, že vám spacák nepromokne? Vždy se schováváme a nechceme nikdy promoknout. Že trochu péřový spacák navlhne nevadí. Však on vyschne (ne lusknutím prstu, ale vyschne) a peří umí částečně absorbovat vlhkost do svého jádra. 

Peří je izolační materiál, který je nepřekonaný! Poměr sbalitelnost/hmotnost/objem je ze všech dnes používaných materiálů nejlepší. Ale nezáleží jen na tom, aby to bylo jakékoliv peří. Záleží na spoustě dalších aspektů, které pak dělají rozdíl mezi dvěma spacáky, nebo bundami. Na první pohled mohou vypadat čísla a parametry stejně. V čem se ale liší? 

Teplota Komfort

Teplota spacáku je ošemetná. Někteří výrobci napíši nějaké limity, které nemají podle platné normy, ale „něco si vymyslí“. Nikdo nepřikazuje výrobcům, aby určovali teplotu podle normy a každý si tam může napsat, co chce. Samozřejmě se to netýká všech a většina dává spacáky k testování. Tohle měření není zadarmo - a proto každý výrobce nemá všechny spacáky normované. Druhý důvod je ten, že podle normy by dopadli hůř, než chtějí. Pokud se chcete řítit těmito teplotami, řiďte se podle teploty Komfort. Ověřte si, že je spacák podle normy. 

Při výběru vhodného spacího pytle hrají velkou roli teplotní meze. Jak se v nich ale vyznat? Co znamenají? Jak se stanovují?

Detaily spacáku

Zkontrolujte si detaily spacáků, jako jsou teplé švy, 3D kapuce, počet komor v kapuci, počet komor nohou, tvar dna spacáku, typ komor, povrchový materiál, izolační materiál, kvalita izolace. Tyto drobnosti udělají rozdíl mezi obrým spacákem a spacákem. Díky tomu je spacák teplejší a komfortnější. 

Výběr spacáku je nesnadný. Rozhodnout se mezi dutým vláknem a peřím. Zvolit mezi jednotlivými značkami. Vybrat správný povrchový materiál. Zvážit vodní sloupec a odolnost. Váhat mezi cenou a sbalitelností. Moc parametrů a mnohdy jsou to jen čísla a písmena. Na co si teda dát skutečný pozor při výběru spacáku?

Velikost spacáku

Velikost volte na svou výšku. Nekupujte si delší spacák. Pokud budete mít o 20 cm delší spacák, bude vám chladno na nohy. U nohou máte spoustu prázdného místa, které buď to nevyhřejete, nebo ho budete vyhřívat dlouho. Tahle chyba se dělá u děti. Dětem se koupí spacák že „do něj dorostou“.

Záruka, garance = transparentní kvalita

Záruka spacáků a jeho garance je důležitá. Díky tomu si můžete přepočíst cenu spacáku. Proč? Pokud si koupíte spacák za 2.000 korun s 2letou zárukou, můžete si raději koupit kvalitnější spacák za 8000 s 10letou zárukou a ještě na tom ušetříte. Proč o tom píší? Tuhle výhodu jsme si oblíbili u značky Mountain equipment. Tato značka garantuje 10letou záruku na péřové pacáky. Garantuje konkrétně to, že spacák bude stejně teplý (bude stejně izolovat) 10 let. Pokud nebude, pošlete ho prodejci, ten přímo do Mountain equipmentu a tam se spacák přeměří. Pokud dostatečně neizoluje, spacák vám vymění.

goodnights sleep banner

Vyzkoušejte si spacák v provozu

Testování spacáku se hodí, protože je dobré vědět, jak se spacák chová při reálném používání a nejen papírově. Opět vyzvednu Mountain equipment, který má záruku Good Night Sleepe Guaranteed. Máte 30 na otestování spacáku v přírodě. Pokud vám v něm bude zima, stačí jej poslat zpět a vybrat si teplejší ze stejné řady. Doplatíte rozdíl a máte ho doma. Nevztahuje se zde 14 záruka na vrácení zboží, ale je to dokonce 30denní záruka na výměnu za teplejší spacák. A to se cení. Málokdo vám vezme zpět použité zboží. Stačí přitom, aby spacák nebyl zničený a špinavý. Běžné používání (pot) se počítá :) Mountain equipment k tomu udává teplotu Good Night Sleep. Je to teplota, ve které by vám ve spacáku mělo být ideálně při reálném použití. Spacáky jsou testovány i mimo laboratoř, a proto jsou tyto hodnoty jiné, než které udává norma (mnohdy vyšší). Doporučuji se orientovat u spacáků Mountain eqipment z průměru teploty Komfort a Good night sleep.

Karimatka je důležitá

Na závěz zmíním karimatku. Pokud máte špatnou karikatku, tak může být spacák sebelepší, ale bude na vás táhnout zespodu - a vám bude zima. Zkontrolujte si tedy, jaký odpor má vaše karimatka. Opět doporučuji zkontrolovat, zda je odpor měřen podle normy a výrobce si jen nevymyslel číslo. Pokud nevíte, co zrovna odpor znamená a do jaké je to přibližně teploty, máme to rozepsané v našem článku.

Stejně jako u spacích pytlů vznikla jednotná norma pro měření tepelných hodnot, tak i u karimatek vznikla norma pro měření tepelného odporu karimatek. Norma stanovuje zejména postup měření, tak aby naměřené hodnoty mohly být snadno porovnatelné napříč značkami.


I když to vypadá jak vyzvedávání spacáků Mountain equipment, tak… tak to tak je. Ale to protože tyto spacáky jsou skutečně propracované a vydrží po mnoho let. Máme je odzkoušené, srovnané s konkurencí a věříme jim. Pokud hledáte kvalitní spacák na dlouhou dobu není co řešit.

Snad vám tyto rady s výběrem spacáku pomohly a pokud potřebujete poradit víc, stačí napsat.

Nabídka spacáku Mountain equipment a příslušenství ZDE.

Můžete nás také sledovat na sociálních sítích a dozvědět se o dalším článku mezi prvními.

 

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu