VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

Trocha historie

Trekovat jsem začínal ještě jako celkem malý s rodičema. Když jsem pak začínal jezdit sám, táta s čundrama pomalu přestával. Tak nějak logicky jsem převzal část jeho vybavení, protože peněz nebylo nazbyt (respektive všechny volné prachy padly na cesty samotné). U některých věcí jsem se fakt těšil na nové. Třeba z prvních vlastních celokožených pohorek Hanwag Tatra jsem měl radost jako malé dítě a pamatuju si to do dneška. Zato u jiných věcí jsem si byl celkem jistý, že mi vydrží až do smrti. (Tímto se omlouvám všem výrobcům a prodejcům, že jsem vyrostl v době, kdy se tak nějak počítalo s tím, že věci prostě vydrží.) Jednou z věcí, které jsem si nikdy neplánoval kupovat byl ešus. Podědil jsem klasický hliníkový ešus z tátových studentských let a možná jsem rád, že neumí vyprávět.
 Kus světa jsem odchodil s benzínovým vařičem. Mockrát mi dobře posloužil a jsou místa, kam bych s jiným nešel.

gsi pinnacle soloist 01 gsi pinnacle soloist 15

Jenže ten po letech začal stávkovat. A ten ešus po tátovi již dávno ztratil pravidelný tvar a navíc začínal protíkat v nýtu (to mě teda fakt namíchlo!). A tak jsem se chca-nechca začal ve svých třiceti letech po mnoha procestovaných zemích a kontinentech poohlížet po nové výbavě na vaření. Abych byl upřímný - zkusil jsem i jeden vícedenní přechod bez vaření (o salámu a sýru) - ale prostě není to ono. Já jsem vlastně takový staromódní člověk. Když jsme s Michalem chodili po Tureckých horách , neustále mi říkal, že jsem rustikální. No něco na tom možná bude. Nepotrpím si u hrnce na vesmírné komponenty z mimozemských slitin. Jde mi jen o to, aby moje těstoviny byly měkký a teplý. Na stranu druhou - když už si mám pořídit nový cajky, tak to musí stát za to. Nechtěl jsem pročítat parametry všech možných výrobců a tak jsem si nechal poradit.

gsi pinnacle soloist

Tím se mi dostal do ruky GSI PINNACLE SOLOIST COMPLETE . Z toho všeho pro mě bylo nejdůležitější slovo Complete, protože v jedné krabičce jsem dostal vše potřebné: jak hrnec s příslušenstvím, tak i vařič se závětřím.

gsi pinnacle soloist 05 gsi pinnacle soloist 06 gsi pinnacle soloist 07 gsi pinnacle soloist 08

Když před tebe postavím dva hrnce

Když před tebe postavím dva hrnce a o jednom z nich ti řeknu, že je americkej, kterej si vybereš? Ten novej americkej hrnec předčil veškerá má očekávání. Má celkově perfektně kompaktní tvar. Má menší průměr a je vyšší než klasický ešus. Což je to o trochu horší na smažení řízků na hřebeni, ale o hodně lepší na balení do batohu kdekoli. Opravdu je to v tom kletru poznat. Taky je o 150 g lehčí (to je deci a půl slivovice!).

gsi pinnacle soloist 02 gsi pinnacle soloist 03 gsi pinnacle soloist 04

A navíc má na sobě jakési supr trupr vrstvy, takže se o dost líp čistí. Jakože fakt! Má něco přes litr, což mi absolutně vyhovuje: v zimě jedna várka do termosky (a ještě deci zbyde na rozpouštění sněhu pro druhou) a druhá várka na jídlo (z té zbyde trochu na napití).  Super vychytávkou je ryska pro odměření vody. Když si totiž dělám oblíbený LyoFood , potřebuju přesně například 372 ml a to mi ještě dělá malinko problémy ;-). 

tip

Uvnitř sášku dehydrovaného jídla LyoFood , je červená ryska pro určení optimálného množství vody po kterou se prostě snadno a lehce nalije do pytlíku.

Já to ale dělám tak, že naliju do sáčku vody o něco méně. Promíchám a nechám chvilku odstát. Po tuto dobu dám sáček dovnitř spacáku. Ne aby nevychladl, ale aby vyhřál spacák. Následně už jen doleju zbytek vody podle toho, jak chci mít jídlo husté, popř. jak chci mít intenzivní chuť.

Stejně, pokud jídlo nedojím, jej i ohřeju. Prostě naleju do sáčku trochu vřelé vody. Jídlo je opět teplé a mohu jej dojíst.

K hrnci je ještě poklička, hrníček a taková srandovní lžička. Ovšem nejlepší je pytlík, do kterýho se to dá všechno seskládat a který je vodotěsný! Takže se v tom dá donést voda od potoka nebo sníh do stanu, což je super. Plynový vařič je neuvěřitelně malinkej a lehučkej. Moje křesadlo má podobnou váhu a objem jako ten vařič! :) Oboje se vejde do origo pytlíčku a narvu to do ešusu. To s benzíňákem nešlo. Nejen v horách člověk ocení pěkně padnoucí závětří, které skoro nic neváží. Dřív jsem vždycky stavěl improvizované závětří ze všeho, co se dalo. Někdy to byla i zábava. Ale někdy taky ne.

gsi pinnacle soloist 09 gsi pinnacle soloist 10 gsi pinnacle soloist 11 gsi pinnacle soloist 12

Povrchový materiál

Asi nejpodstatnější částí je ale materiál povrchu hrnce. Absolutní nepřilnavost je slabé slovo ;-) Nejen, že se jídlo na povrch nepřilepí a to, ani když jsem se snažil, ale - a to je ještě lepší - veškeré mytí vyřešíte ubrouskem, nebo klidně jen chumáčem trávy. Co o materiálu říká sám výrobce:

TEFLON with Radiance Technology  je je revoluční technologií mezi nepřilnavými povrchy kuchyňského nádobí. Tato nová technologie optimalizuje rozložení teploty při vaření, více než kdykoli před tím. Technologie tří povrchů navíc zajišťuje větší odolnost proti poškrábání a opotřebení, která umožňuje použití většiny kovových nástrojů. Vyvinuto především pro kempování společně s firmou DuPont. Povrch je vyroben bez použití PFOA - Perfluorooktanová kyselina (C8), která se vyznačuje velkou averzí k vodě.

 • Požadované teploty dosahuje o 25% rychleji
 • Maximálně rovnoměrný a efektivní rozvod tepla
 • 3 vrstvy
 • Bezprecedentní odolnost proti poškrábání a oděru (kovový příbor)
 • Určeno pro intenzivní používání
 • Výjíměčně nepřilnavý povrch
 • Vyrobeno bez použití PFOA

Kam s ním?

Nový set od GSI jsem zatím vytáhl na hřeben Bílých Karapat. Ač většinou skeptik musím uznat, že tohle je změna kurňa k lepšímu. Ušetří mi váhu a udělá radost nejen při přechodech všeho druhu, zimních Karpatech Ukrajinských, ale taky při výstupu do hor.

gsi pinnacle soloist 13 gsi pinnacle soloist 14 gsi pinnacle soloist 16 gsi pinnacle soloist 18 

GSI Pinnacle Soloist Complete 1,1 L

Spolehlivá a lehká skládací sada nádobí v nejvyšší úpravě Pinnacle, s hořákem, pro jednu osobu.

Sada obsahuje: 

 • 1,1 L hrnec + víko
 • misku s izolačním pásem
 • skládací lžička Foon
 • vařič Canister Top Stove
 • pouzdro na vařič
 • závětří - prstenec okolo hrnce
 • skládací zakládací závětří na vařič
 • pytlík na celý komplet
Hmotnost: 448 g
Rozměry: 127 x 137 x 140 mm 
1,1 L hrnec
  Další informace a možnost zakoupeníjan hrezik

Autor textu a fotografií: Jan Hrežík - cestovatel, dobrodruh, horolezec, skialpinista, šprýmař, průvodce outdoorové cestovky a nadějný fotograf.

instagram instagram

 

Slangové a hovorové výrazy (středočeské nářečí) jsou autentickou mluvou autora ;-)
Informace a text doplněn serverem VodaHory.cz

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu