VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

Asi nic nezkazí výlet víc než ucházejí karimatka a s tím spojená noc na tvrdé zemi. Nejsme sice princezny na hrášku, ale i tak naše záda, žebra a vůbec celé tělo vytvarované nerovnostmi pak bolí celý den. Jak se tedy připravit, aby nás nic nezaskočilo?

K nejčastějším poškozením karimatek (jak samonafukovacích, tak i nafukovacích) patří propíchnutí a následné ucházení vzduchu z matrace. K výrobě matrací je použit kvalitní svrchní materiál, ale ani ten není schopný odolat ostrým předmětům (trní, třísky, nůž, mačky, cepín atd.). K opravě mikro propíchnutí stačí pouze lepidlo SeamGrip a pokud je místo úniku větší, použijeme k opravě také záplaty dodávané v opravné sadě Therm-a-rest.

V terénu je nejtěžší nalést samotné místo poškození. Drobná poškození a propíchnutí najdete tak, že matraci nafouknete co nejvíce, potom ji přehnete napůl, tím zvýšíte tlak vzduchu. Pak ponoříte matraci do vody, případně jen vodou potíráte. Nejlépe je použít mýdlovou vodu. Z poškozeného místa budou unikat bublinky. Místo poškození si označte tužkou, perem, fixkou. Před zahájením opravy matraci vypusťte a otevřete ventil. Následně do poškozeného místa vetřete kapku lepidla. Lepidlo nechte zavadnout, dokud nebude místo na omak suché - nebude lepit. Matraci nechte nějaký čas v klidu. Pokud se jedná o poškození větší, např. roztržení, použijeme opravu záplatu. Poškozené místo očistěte vlhkým hadříkem. Očištěné poškozené místo namočte čistou vodou. Vodu vetřete do vláken, až poškozené místo ztmavne. Přímo do oblasti poškozeného místa naneste větší množství lepidla. Je nutné pokrýt oblast přibližně o průměru 20 mm. Lepidlo vetřete do tkaniny a poté ještě vymáčkněte z hrdla trochu lepidla – vyčistíte hrdlo tuby, které může být zaneseno nečistotami. Ze sady pro opravu vyberte vhodnou záplatu. Lepidlo už neroztírejte (je také možné lepidlo nanést ze spodu na záplatu). Střed záplaty umístěte na střed poškozeného místa a pevně záplatu přimáčkněte. Na záplatu položte hrnec s ohřátou vodou, díky tomu se lepidlo lépe vytvrdí. Důležitou zásadou je otevřený ventil při všech opravách! V opačném případě by hrozilo poškození matrace.

opravy karimatek 1 opravy karimatek 2 opravy karimatek 3 opravy karimatek 4 opravy karimatek 5

Pro zajištění maximálního efektu opravy je vhodné nechat lepidlo schnout co nejdéle, je-li to v dané situaci možné.

Ventil u matrací Therm-a-rest není často důvodem potíží, přesto pokud je nutné ho vyměnit, lze jej běžně zakoupit jako náhradní díl. Výměna je pak velmi jednoduchá, vytáhněte silou starý ventil a nahraďte ho novým. Před montáží nového ventilu do matrace ho potřete po obvodu trochou lepidla SeamGrip. Je nutné dbát jen na to, aby se lepidlo nedostalo pod ventil a nezaneslo otvor ventilu.

Velmi důležitou informací pro používání matrací je také upozornění, že pokud matraci právě nepoužíváte, ponechávejte ji vždy s otevřeným ventilem!!! Ve stanu nebo automobilu by mohla být matrace s uzavřeným ventilem poškozena vysokou teplotou (vznik tzv. boule). Takto poškozenou matraci nelze reklamovat ani spolehlivě opravit! Oprava v terénu není možná vůbec.

Připravujete-li se na cestu, nezapomeňte si přibalit opravnou sadu a náhradní ventil na matrace.

 

Materiál pro opravy karimatek

Obrázek_(1) Obrázek Obrázek_(1)
Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu