VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

V tomto článku se dočtete několik nudných ale užitečných dat. Neházejte tedy flintu do žita a zkuste se pročíst až ke konci. Lépe pak pochopíte, jak je to s normou a teplotami u spacáků. Jistě vám to ukáže zákulisí teplotních limitů.

Teplotní meze spacích pytlů stanovuje norma EN 13537, která platí od roku 2002. Tato norma přesně definovala a sjednotila způsob měření teplotních údajů uváděných na spacácích. Hlavním přínosem je jednotný způsob stanovení teplotních mezí a tudíž i snazší porovnatelnost jednotlivých typů spacáků napříč materiály a výrobci.

Bazální metabolismus

Bazální metabolismus (BEE) muže/ženy určuje výška, věk, hmotnost a pohlaví. Bazální metabolismus je energetická hodnota, kterou potřebuje naše tělo ke svému chodu, aniž bychom se pohnuli. Zjednodušeně při spánku. Vypočtenou hodnotu BBE však ovlivňují i jiné faktory - množství svalové a tukové hmoty, vnitřní orgány ovlivňující vnitřní metabolismus, únava, ale i prostředí, vlhkost apod...

Norma při výpočtu a stanovení teplotních mezí vychází z bazálního metabolismu standardní ženy a standardního muže.

standardní muž: věk 25 let, váha 70 kg, výška 173 cm, povrch těla 1,83 m2, hustota výkonu 47,5 W.m-2
standardní žena: věk 25 let, váha 60 kg, výška 160 cm, povrch těla 1,62 m2, hustota výkonu 44,4 W.m-2

Tyto hotnoty tvoří základ výpočtu a výsledné hodnoty se vztahují k takto definovanému, standardnímu muži, či ženě. Proto je potřeba vnímat uváděné teplotní meze jako veličiny pro srovnání, ne jako absolutní hodnosty. To by bylo možné až po přepočtu dle vlastního bazílního metabolismu.

spacak 10

Teploty, uváděné na spacácích

MAX - nejvyšší teplota, při které se dá u dospělého muže vážícího 70 kg ještě hovořit o pohodlné teplotě na spaní bez nepříjemného pocení. Nejen že se často neuvádí, ale ani není úplně podstatná. Vždy je přece možné se částečně odkrýt.

KOMFORT - teplota pokožky trupu standardní ženy, kdy ještě nepociťuje nepříjemný chlad. Norma udává, že teplota pokožky trupu nepoklesne pod 32,8°C, ve skutečnosti počítá s teplotou 32,2°C. 

LIMIT - teplota pokožky trupu muže, kdy ještě nepociťuje nepříjemný chlad. Norma udává teplotu 32,9°C, ve skutečnosti počítá s teplotou 31,8°C.

EXTREM - teplota pokožky trupu standardní ženy. Norma udává 29°C, ve skutečnosti počítá s teplotou 25,8°C. Je to teplota, pokožky trupu, kdy ještě nedojde k poškození organismu chladem (podchlazení). Počítá se s tím, že metabolismus se zvětší o 30% a na sobě kromě spacáku máme další oblečení, které bychom při extrémní teplotě měli venku přes den. Je to tedy chápáno pro daný spacák jako mez přežití. Rozhodně se nevyspíme.

Nejdůležitějšími hodnotami při výběru vhodného spacáku je rozmezí mezi hodnotou KOMFORT a LIMIT

en13537

Kde se měří spacáky?

Teplotní limity se měří v mrazáku, kdy se postupně snižuje teplota a ze shora fouká proud vzduchu o rychlosti 6 km/h. Ve spacáku je figurína s čidly. Čidla měří teplotu na povrchu figuríny a vnější teplotu. Z těchto hodnot jsou stanovený výsledné paraketry.

spacak 11

Přínosy normy

Přesnější zařazení do kategorií dle vlastností jednotlivých typů spacích pytlů (tří sezónní, dvou sezónní, letní).
Lepší orientace a porovnání v teplotních ukazatelích a jasnější porovnávání jednotlivých spacích pytlů napříč výrobci.

Pro "zlidštění" normy někteří výrobci udávají ještě další teplotní parametry jako např. Good Night's Sleep Temperature - tedy teplotu, nebo teplotní rozmezí, ve kterém bude spacák ideálně fungovat. Tedy nebude v něm ani zima a ani horko. Opět je ale potřeba brát tyto hodnoty jako nápovědu, nebo doporučení. Z vlastní zkušenosti jistě víte jak moc jste zimomřivý, nebo naopak horkokrevní.

Na co si dát pozor?

Norma EN 13537 není závaznou ani povinnou směrnicí! Jednotliví výrobci se jí nemusí řídit. Je potřeba vždy prověřit podle jaké normy jsou hodnoty na konkrétním spacáku uváděny. U některých výrobců se můžeme setkat s hodnotami, které byly určeny podle jejich vlastní směrnice. Sice vypadají a nazývají se podobně, ale často hodnoty vychází výrazně líp. Na tyto neseriózní výrobce je potřeba si dát pozor. 

Nezapomeňte, že norma měří teplotu v oblasti hrudníku. Pokud má spacák špatně ušity nohy, norma to nerozezná a nohy vám můžou nepříjemně promrzat. Což se i stává. Stejně tak nezapomeňte, že v potaz se bere takřka bezvětří a kdž už, tak zezhora. V přírodě fouká ze strany a z většiny větší rychlosti. Všeobecně zkoumejte povrchový materiál, jaké komory jsou použity, střih spacáku v jednotlivých částech (hrudník, kapuce, nohy, chodidla) a izolační materiál.

Tato evropská norma je sice výborná na vzájemné porovnávání spacáků různých značek, ale nedává garanci, že v daných teplotách příjemně vyspíte! Vždy záleží na mnoha proměnlivývh faktorech: otužilost/zimom­řivost, věk, pohlaví, únava, sytost, okolní vlhkost a rychlost větru, aktuální rozpoložení daného člověka, nadmořská výška atd.

 

  Naše nabídka spacáků

spacak 2 spacak 3 spacak 4 spacak 7 spacak 8 spacak 9 

 

Můžete nás také sledovat na sociálních sítích a dozvědět se o dalším článku mezi prvními.

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu