VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

Prvně si řekněme výhody syntetiky. Syntetika neabsorbuje do sebe vlhkost. Teda absorbuje, ale nepatrné množství (cca 0,3%). Díky tomu může rychleji schnout. V podstatě jde o to, že není co by schlo, jelikož vlhkost není ve vláknu, ale na povrchu. Vlákna jsou v podstatě hladké a to má za následek, že se na nich voda neudrží a ta steče po vláknu pryč. Jelikož je vlhkost na povrchu, tak rychleji odvádí teplo. Což má chladivý efekt. Protože je vlákno hladké, tak vás nebude škrábat. Záleží samozřejmě na zpracování a technologi. Ale syntetická vlákna jsou prakticky vhodnější na kratší, hodně potivé akce a na léto.

Technology PowerFill 2020x1110

Proto je lepší v zimě použít spíše vlněné tričko než syntetické. Syntetika bývá zpravidla výrazně strečovější, než přírodní materiály. A v neposlední řadě je velkou výhodou syntetiky to, že syntetika má vysokou mechanickou odolnost (vyšší, než přírodní materiály) a tím i dlouhou mechanickou životnost. Syntetické vlákna jsou však náchylné na degradaci. Samozřejmě záleží na vláknu. Jsou kvalitní i méně kvalitní. Například péřový spacák si zachová své termoizolační vlastnosti, ale syntetický spacák s dutým vláknem bude degradovat.V praxi to znamená, že vlivem lámání vláken se snižuje počet vzduchových kapes, materiál ztrácí termoizolační schopnost a např. spacák „nebude tak teplý“. Opět zmíněná pravda: „To co vás hřeje není materiál, ale teplo ve vzduchových kapsách, které jste si vyhřáli“. Syntetický spacák je však vhodný, pokud víte, že ho použijete na dva víkendy v roce - díky nižší pořizovací hodnotě, ušetříte.

polartec power air photo 2 h

Syntetika je dobrá na dynamické aktivity. Je dobrá na léto. Je dobrá na krátké aktivity. Praxe? Běžte si zaběhat, nebo na skály, letní turistiku a vemte si syntetické tričko. Jdete na 10denní přechod, skialp, nebo na sjezdovku? Vezměte si raději vlnu. Proč? Vlna bude hřát za mokra, na 10denní trek vám bude stačit jedno tričko (protože vlna neutralizuje pach) a bude vás při vyšší námaze chladit a v zimě hřát. Syntetika je jiná a má jiné využití. Tak či tak zvolte správně podle toho, co chcete od oblečení. 

 

 Přečtěte si také o kombinaci vlěného vlákna a syntetiky

 

Můžete nás také sledovat na sociálních sítích a dozvědět se o dalším článku mezi prvními.

 

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu