VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

K výrobě příze, tedy  vláken ke tkaní úpetu se používají různé materiály. Nás bude zajímat vlna, merino vlna a kombinace vlny a syntetiky, vlny a Modalu, tencelu a syntetiky a tak dále. Jedna věc je poměr jednotlivých materiálů, kvalita vláken, ale i technologie výroby příze (jakoby „nitě“). V čem jsou odlišné jednotlivé příze, přesto, že je udáván stejný poměr materiálů?

Rovnou si řekněme, že kombinace vlny a syntetiky je běžná. Není to nic neobvyklého. Poměr se měnívá. Rozdíl není jen v poměru jednotlivých vláken a jejich kvalitě, ale hlavně v technologii. V článku si také ukážeme praktické použití jednotlivých materiálů v konkrétních výrobcích. 

 
OVX WB S19 IT Web1.0750  

ORTOVOX ROCK'N'WOOL

Příze čistě z vlny. Každý výrobce používá jinak dlouhé vlákna vlny v přízi. Ortovox garantuje, že při výrobě příze používá vlněného rouno minimální délky 6 cm, což je dvakrát víc, než u většiny výrobců vlněného oblečení. Délka vlákna zvyšuje pevnost a životnost příze. Víte, jak dlouhé jsou vlákna ve vašem prádle?

ORTOVOX MERINO COOL

Kombinace dvou materiálu v jedné přízi. Jeden materiál je vlna a druhý je Tencel - přírodní vyskóza, vyrobená z Ecalyptu. Tato příze je tvořena tak, že se tyto dva materiály do sebe zaplétají a máte jednu přízi ze dvou materiálu. Jaký to má efekt? Pokožky se dotýká jak vlna, tak eukalyptus (Tencel). Tencel má chladivý efekt díky vyšší přirozené vlhkosti, takže rychleji odvádí teplo. Výsledný materiál má chladivý účinek, je tedy ideální na letní použití, potivé aktivity a pod.

 
OVX WB S19 IT Web1.0759
OVX WB S19 IT Web1.0760  

ORTOVOX MERINO TEC

Tohle vlákno je opět řešeno kombinací dvou materiálu v jedné přízi. Jádro vlákna je ze syntetiky. Což dává vláknu větší pevnost a životnost. Kolem jádra je jednosměrně obtočena vlna. Pokožka je tedy v kontaktu pouze s vlnou. V podstatě došlo ke kombinaci pevného jádra a funkčního povrchu.

ORTOVOX MERINO COOL TEC

Vlákno Merino Cool Tec je podobné jako vlákno Merino Tec. Rozdíl? Jádro příze je stále tvořeno ze syntetiky kvůli vysoké pevnosti. Kolem jádra je jednosměrně obtočena (stejně jako u řady Merino Tec) nejen vlna, ale v tomto případě i Tencel. Díky tomu dochází ke kontaktu s pokožkou jak merino, tak Tencel. Zároveň v případě, že jsou tyto vlákna v jedné přízi, tak je vyšší pevnost. Proč? Protože vlákna merino vlny jsou jinak silná, než vlákna Tenclu. Podobně jako příze Merino cool je i tato vhodná na léto.

 
OVX WB S19 IT Web1.0761
OVX WB S19 IT Web1.0764  

ORTOVOX ULTRA – NUYARN

Přízi NuYarn naleznete na modelové řade 105 Ultra a 145 Ultra. Jedná se o jedinečnou technologii, kterou v česku seženete jen od výrobce Ortovox. Čím je jedinečné? Ultra má syntetické jádro, a to je protisměrně obpleteno merino vlnou. Stejně tak jako je například lano. Patentovaná technologie Ortovoxu, kterou používá právě jen Ortovox . Další zajímavost této příze je v tom, že vlákna vlny nejsou dotažena. Díky tomu vzniká v přízi více vzduchových kapes. Přes nízkou gramáž  je triko pevnější a teplejší než materiály podobné gramáže konkurenčních značek - díky většímu množství vzduchových kapes. Díky většímu povrchu vláken materál rychle schne.

Proto tato příze oproti obyčejné vlně:

  • 5x rychleji schne
  • O 39 % větší objem při stejné gramáži
  • O 35 % strečovější
  • O 35 % pevnější struktura
  • O 16 % vyšší mechanická odolnost
  • 90% odolnost vůči zápachu

ORTOVOX SUPERSOFT

Supersoft je v podstatě tvořen dvěma materiály. Z vnější strany úpletu je marino vlna, z vnitřní strany je Modal. Modal je také přírodní vlákno a to konkrétně z dubu. Je extrémně jemné a neškrábe. Pokud máte citlivou pokožku, zkuste řadu Supersoft. Ucítíte pouze Modal, který vás nebude škrábat a zároveň budete mít vlastnosti vlny, která je na vnější straně úpletu.

 
OVX WB S19 IT Web1.0757
OVX WB S19 IT Web1.0763  

ORTOVOX COMPETITION

Termoprádlo tvořeno ze dvou přízi, které vedou podél sebe. Prakticky jsou tyto dvě příze podélně do sebe zapleteny a tak dávají triku extrémní strečovost, odolnost, rychleschnoucí efekt a vysokou výhřevnost. Termoprádlo Competition i Competition light je pleteno bezešvou technologii v kruhu. Celé prádlo používá Bodymapping technologii - každá část těla je jinak strečová a má jinou gramáž. To dává prádlu možnost podpořit danou část těla tak, jak potřebuje. Některé části jsou prodyšnější, jiné teplejší a jiné jsou pevnější.

 

 

Přečtěte si také článek o vlně a syntetice.

Kdo z vás zná vlastnosti merino vlny? Proč je vůbec má? A víte čím je zvláštní merino vlna od obyčejné vlny? Ti, kdo z vás si myslí, že vše vědí, si můžou ověřit své znalosti a my ostatní se pojďme dovědět něco nového.

Tak jako vlna, peří, bambus a další přírodní materiály i syntetická vlákna mají svou výhodu. Vždy je důležité, na jakou aktivitu hledáte oblečení a co od něj očekáváte. Přesto, že používám především vlněné věci, tak mám i syntetické. Protože se mi hodí na jiné aktivity a nebo je pro mě syntetika lepší volbou než vlna a nebo peří. 

 

 

Už víte, která řada je pro vás? podívejte se do naší nabídkya vyberte si funkční oblečení. Pokud potřebujete poradit, zavolejte nebo napište. Jsme tu pro vás.

   Pánské funkční oblečení      Dámské funkční oblečení

Můžete nás také sledovat na sociálních sítích a dozvědět se o dalším článku mezi prvními.

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu