VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

Kdo z vás zná vlastnosti merino vlny? Proč je vůbec má? Co jí činí vyjímečnou? Jaké jsou rozdíly mezi merino vlnou a obyčejnou vlnou? Ti, kdo z vás si myslí, že vše vědí, si můžou ověřit své znalosti a my ostatní se pojďme dovědět něco nového.

Webp.net resizeimage 4

Vlna je pro mě jeden z nejneuvěřitelnějších přírodních materiálů. Proč? Mohou za to její vlastnosti:

   Hřeje za mokra
   Má schopnost chladit za tepla
   Velký termoregulační rozsah
   Neutralizace zápachu
   Pocit sucha
   Dlouhodobá životnost

Tyto vlastnosti jsou způsobeny několika faktory. Pocit sucha je máme díky tomu, že vlna absorbuje vlhkost do svého jádra. Na povrchu je tedy suchá. Vlna dokáže do svého jádra absorbovat přibližně třetinu svého objemu. Syntetika pouze 0,3 % svého objemu. Na druhou stranu syntetika rychleji schne, takže neodsuzuji syntetiku, jen je vhodnější například na běhání v létě. To je důvod, proč máte s vlněným tričkem pocit, že je suché.

To, že vlna hřeje za mokra je opět způsobeno absorpcí vlhkostí. Vlhkost je v jádru a na povrchu je suchá. Voda vede teplo. Voda je v jádru vlny a na povrchu suchá. Proto dokáže dobře izolovat i za mokra. Navíc vlna si drží strukturu a ve vlně zůstávají vzduchové kapsy. Několikrát opakovaná pravda je, že vás nehřeje materiál ale vzduch, který izoluje teplo vytvořené vlastním tělem od studeného okolí.

Webp.net resizeimage 11

Vlněné prádlo je vhodné v létě i v zimně a to díky velkému termoregualčnímu rozsahu. Záleží jen na množství vlny. Větší gramáž je do větší zimy. Při vyšší aktivitě se více potíte a vlna absorbuje pot do svého jádra. Tělo se potí, aby se ochladilo, což znamená, že tělo vytváří teplo. Vlhkost se z vlny začne vypařovat díky vyšší teplotě těla. A protože se mění pot ve vlně z vody na páru, spotřebovává se teplo. Není tedy pravdou, že by vlna chladila, ale pravdivé je, že odvádí teplo.

Neutralizace pachu je pro mě jedna z nejlepších vlastností. A mám s tím spojenou i jednu historku. Když jsem se seznamoval s mou potenciální tchýni (nedopadlo to, takže jsem volný dámy :D) testoval jsem Merino tričko Ortovox. A bavili jsme se o tom, co vlastně dělám za práci. Ptala se, co je na tom tričku tak zajímavé, tak jsem ji řekl, že to tričko mám na sobě už dva týdny a nesmrdí. Nabídl jsem přičuchnutí a reakce „Fakt že nesmrdí“. Časem si koupila tohle tričko taky a jednou, když jsem byl na návštěvě, tak mi řekla „Dívej, mám to tričko na sobě už týden a taky nesmrdí“ ;-)

Webp.net resizeimage 5 Webp.net resizeimage 6 Webp.net resizeimage 7 Webp.net resizeimage 8

Tak a teď jak to vlastně je. Vlna má speciální strukturu a složení, což vytváří pro bakterie nepříznivé podmínky. Zápach, který cítíte vzniká při množení bakterií. Na vlně se bakterie neudrží a dlouho nepřežijí. Vám prakticky stačí večer vzít tričko, nechat jej vyvětrat a je to. I když se vám to nebude líbit, to co ucítíte, tak nebude tričko z vlny, ale vy. Takže se opláchněte.

Vlna jako i jiné přírodní materiály si zachovávají své vlastnosti dlouhodobě a nedegraduje. Zní to jako hláška z učebnice, ale fakt je ten, že vlna si své vlastnosti udrží po mnoho let. Bude stále hřát za mokra, držet si strukturu, bude neutralizovat pachy a budete mít i pocit sucha. A to jak první den, tak pětistý.

Není vlna jako vlna. Vláka vlny jsou podobné vlasům. Co tím myslím? Že záleží jak žijete, co jíte, jestli jste zdraví a jestli jste ve stresu. Podle toho máte vlas v jednom místě silný a hned vedle je vlas tenký, slabý a křehký. Stejně tak je to u ovčí vlny. Pokud jsou ovce špatně živeny, je s nimi špatně zacházeno a jsou ve stresu, tak se vlákna budou trhat, budou se dělat dírky na tričku. Záleží i na délce jednotlivých vláken. Čím delší je vlna, tím větší je tření mezi jednotlivými vlákny v přízi, ze které je např. triko upleteno a příze z vlny se pak netrhá. Někteří výrobci proto vybírají konkrétní farmy, které jim dodávají vlnu. Jiní kupují hromadně vlnu z burzy. Někdo farmy kontroluje a i délku vlny. Stejně někteří výrobci vybírají, ze které části (méně odíraná) ovce vlnu chtějí. A to dělá rozdíl mezi vlnou a vlnou. Víte, jak je to s vaší oblíbenou vlněnou značkou?

Webp.net resizeimage 10

Konkrétně výrobce Ortovox používá Merino z 6 farem v Tasmánii. Důvod je ten, že ostrov je izolovaný před okolním světem a nemoci se na něj snadno nedostanou. Farmy jsou navíc kontrolovány a musí splňovat desítky pravidel, aby mohly dodávat značce Ortovox. Díky tomu má vlna požadovanou minimální délku (6 cm), jsou střiženy ze boků a ze zad (kde je vlna nejméně odíraná) a s ovcemi je zacházeno šetrně, takže vlákna jsou pevná bez vad a deformit. Dírky se samovolně na vlněném prádle nedělají. A kdyby ano, výrobce tričko vymění.

Proč je populární Merino? Je to tím, že Merino  je extrémně  jemné a méně škrábe, než klasická vlna. Pokud vás škrábe normální vlna, zkuste použít merino. Případně pokud jste na vlnu velmi citliví, zkuste oblečení, které je kombinací vlny a Modalu, Tencelu nebo syntetiky.

Tak snad bylo vše řečeno. Vlna je skvělý materiál na první vrstvu. Obzvlášť pokud se chystáte někam na déle něž jeden den.

Podívejte se případně na článek, kde je vysvětlena kombinace Merina a dalších látek.

 

Jsou různé příze vláken. Kombinace vlny a syntetiky, vlny a Modalu, tenclu a syntetiky a tak dále. Jedna věc je poměr jednotlivých materiálů, kvalita vláken ale často je klíčová technologie výroby příze (jakoby „nitě“). V čem jsou teda odlišné jednotlivé příze?

Můžete nás také sledovat na sociálních sítích a dozvědět se o dalším článku mezi prvními.

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu