VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

Peří je izolační materiál, který je nepřekonaný! Poměr sbalitelnost/hmotnost/objem je ze všech dnes používaných materiálů nejlepší. Ale nezáleží jen na tom, aby to bylo jakékoliv peří. Záleží na spoustě dalších aspektů, které pak dělají rozdíl mezi dvěma spacáky, nebo bundami. Na první pohled mohou vypadat čísla a parametry stejně. V čem se ale liší?

  lightline jacket lagoon 5 me arete hooded jacket mens moorlandslate 1 me frostline jacket mens magma me k7 jacket mens cosmos vega barbados 1

Nejprve si řekněme, jak peří funguje. Připomeňme si, že vás nehřeje materiál. Hřeje vás vámi vyhřátý vzduch. Mezi peřím jsou vzduchové kapsy, které zahřejete a ty vás izolují. Důležité je, aby nedocházelo k cirkulaci a teplý vzduch zůstal v dané vzduchové kapse. Kdyby docházelo k cirkulaci, ztráceli byste své teplo, došlo by k jeho úniku. Peří vytváří nepravidelné přepážky a vzduch zůstává ve svých kapsách. 

Základní parametry peří

Plnivost - dalo by se říct "načechranost" peří. Jednotkou je cuin/oz - cubic inches - kubický palec / unce. Plnivost peří se měří ve válci s průměrem 284 mm. Dovnitř se vloží 1 unce prachového peří, tzn. 28,4 g. Peří se zatíží závažím o hmotnosti 92,25 g (EU norma). Po jedné minutě se odečte hodnota objemu peří ve válci Postup měření

DownFillPower

Obsah prachových částic peří se měří jako poměr čistého prachového peří k malým pírkům – např. 80/20, 90/10, 95/5. Kvalitní peří obsahuje minimálně 80 % prachových částic. Prachové částice nám zajišťují tepelnou izolaci. Malé procento celých pírek, popř. brků s částí peří zajistí dobré mechanické vlastnosti jako je objem, tvarostálost a schopnost rychle se načechrat. 1 gram prachového peří se skládá z 500-1000 malých chomáčů, podle jejich velikosti.

peri prachove peri

Husí, kachní, nebo kajčí?

Často je upřednostňováno husí peří před kachním. Ale rozdíl je minimální. Husí peří má ve své struktuře dutinky, tedy další vzduchové kapsy. Jak už bylo zmíněno, tak vás hřeje vámi vyhřáty vzduch - respetkive nehřeje, ale izoluje. Daleko zásadnější je takzvaná plnivost. To je jak moc se bunda a nebo spacák nafoukne. Peří je minimální a dá se jednoduše zmáčknout. Jednotka plnivosti je cuin a čím vyšší je tohle číslo, tím víc se peří nafoukne. Tím lépe bude peřová bunda nebo péřový spacák izolovat - hřát. Kromě plnivosti je důležité i množství peří. Ale prakticky může nastat situace, že bunda s husím peřím (pro veřejnost lepší peří), které bude mít plnivost 600 cuin a bude v ní 220 g peří bude mít horší izolační vlastnosti než bunda s 200 g kachního peří a s plnivosti 750 cuin. Samorřejmně jsou důležité také ladší aspekty, jako je material, komory a švy.

Další důležitý aspekt je vnější a vnitřní materiál. Je důležité, aby materiál byl větruodolný, ale zároveň prodyšný. Pokud je vnější materiál větruodolný, nevyfouknete si vyhřáté teplo. Vše zůstane v bundě a budete v teple. Zároveň je důležité, aby byl materiál prodyšný, pokud není, bude peří vlhnout. Když peří vlhne, tak se začne na sebe vzájemně lepit. Vzduchové kapsy se budou zvětšovat, snižovat jejich počet a vzduch mezi nimi začnne cirkulovat. Navíc je peří vlhké a voda vede rychle teplo.To způsobí, že izolace bude horší a začnete ztrácet teplo.

daunenherkunft mountain equipment

Poměr peří je také důležitý. Poměr prachového peří a pírek. Prachové peří je jen takové jakoby chlupaté smítko bez pevné konstrukce. Peří je vlastně klasické pírko (menší verze toho, co nosili indiáni na hlavě a nebo se používalo jako letky šípů). Oba druhy jsou důležité. Peří má pevnou konstrukci a brání cirkulaci prachové peří. Prachové peří je lehčí, a má výrazně více vzduchových kapes. Poměry jsou různé a každý ocení jiný poměr podle aktivity. Všeobecně doporučuji ohlížet se na poměr 85:15 až 95:5.

Kvůli navlhání se peří impregnuje různými způsoby. Některá impregnace je trvalejší a jiná je krátkodobá. Na to si dávejte pozor. Péřové věci s membránou používejte opravdu při nepotivých aktivitách. Proč? Protože membrána má horší prodyšnost a pokud použijete péřové věci při dynamických aktivitách, kde se budete potit, zamočíte peří zevnitř.

duck down

V neposlední řadě je důležitý tvar komor a švy. Ve špatně zvolených a velkých komorách může cirkulovat vzduch a izolace je takto zhoršená. Jsou různé komory - lichoběžňíkové komory, prošívané komory, trojúhelníkové komory, zkosené komory. Nejlepší izolaci mají trojúhelníkové komory, protože v nich dochází k nejmenší cirkulaci peří. Přes takzvané studené švy uniká teplo nejjednodušeji. V podstatě je látka prošitá a v místě švu není žádná izolace - až na prošitou látku. Takzvané teple švy jsou v posunuty přes sebe. Šev je chráněn izolace vedlejší komory. Tím budete ztrácet méně tepla a bunda nebo spacák bude lépe izolovat.

banner home trace

Nezapomeňte, že peří je živočišný materiál. Stejně jako např. vlna nebo vlasy. Vlasy jsou silnější, když jste v dobrém psychickém stavu, dobře se stravujete a když se cítíte dobře. Stejně je to i s peřím. Proto Moutain equipment volí takové farmy, kdy je k živočichům přistupováno s ohledem a kvalita chovu je na velmi vysoké úrovni. Peří je proto kvalitnější a zachovává si své vlasnosti po mnoho let. Díky tomu může výrobce Mountain equipment nabídnout 10letou záruku na péřové spacáky a to i na to, že bude spacák po celou dobu stejně izolovat. Jistotu, že peří dosahuje dané kvality, odkud je a jaké má parametry si můžete ověři díky jedinečnému kód, který je na každém produktu -  Down Codex.

Zkuste se zamyslet, na jakou aktivitu hledáte péřovou bundu, jestli je péřová bunda to, co hledáte a jak ji chcete používat. Nebo co preferujete u spacáku. Jestli je pro vás důležité teplo, sbalitelnost, hmotnost a dlouhá životnost. Proto pokud si nejste jistí, stačí nám napsat. Pokud vám není jasné jak je řešený daný produkt, klidně zavolejte. Tak snad to bylo užitečné a pomůže vám to s výběrem.

 

 Přečtěte si také, jak se správně oblékat.

Všeobecně oblékání je alchymie a stejně tak i výběr jednotlivých vrstev a materiálů. Ukážeme si ale základní principy, kterými se dá řídit.

 

Můžete nás také sledovat na sociálních sítích a dozvědět se o dalším článku mezi prvními.

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu