VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás
info@vodahory.cz

 

Ačkoliv letošní zima moc mrazivých dní nenabídla, led a sníh jsem si přeci jen našel a užil jsem si ho o to více. Měl jsem dokonce možnost otestovat nové zbraně do ledu od „Cétéčka“. K vyzkoušení jsem měl model cepínů North Couloir a maček Hyper Spike.

 ct north_13

Po rozbalení krabice od pošťáka mne ihned zaujala hmotnost těchto zbraní. V případě, že z cepínu odstrojíme nářadí - lopatku nebo kladivo, dostaneme váhu jednoho cepínu pod půl kilogramu a hmotnost maček nepřekročí jeden kilogram. S nářadím pak počítejme zhruba o 50g více na jednom „piklu“. Nový materiál jsem pořádně prozkoumal a prakticky ihned putoval do batohu a hurá směr Poprad a dále do doliny Zeleného plesa, kde jsem jim dal pořádně zabrat. A co jsem o nich zjistil?

 

Cepíny

Vyzkoušel jsem je při lezení na ledu od sklonu cca 65° až po kolmici a při lezení ve skalním terénu obtížnosti UIAA cca II-IV. Ve všech situacích nezklamaly a dostali mě na vrchol, aniž by kdekoliv po cestě zapochybovaly. Cepíny se drží pohodlně v každé pozici a vyvážení i jejich tvar se mi zdá být optimální.

Varianty cepínu

Kladivo Lopata Bez ničeho Přídavné závaží

Z počátku jsem se trochu obával, že nebudu mít dostatek prostoru pro uchopení rukojeti s rukavicí, protože opěrka prstů má pouze jednu pozici, nicméně po vyzkoušení se ukázalo, že mé obavy nebyly na místě a na rukojeti je mezi opěrkami prstů dostatek místa i pro mojí XL ruku.

ct north 01ct north 02thumb ct north 04

Drobnou nevýhodou se mi zdá použití materiálu a šíře hrotu pod rukojetí, který v kombinaci s Y-smyčkou a hliníkovými karabinami tyto karabiny ničí celkem zásadním způsobem. Úplně šťastně řešený se mi nezdá i tvar lopatky, která je do špičky a při zaseknutí do ledu vyvolává ve mně pocity hrůzy - ale to je asi jen pocit ;-)

Domnívám se, že i zaoblený tvar kladiva nebude úplně top řešení. Při zatloukání skob se musí smekat, bohužel jsem ale neměl možnost tento předpoklad vyzkoušet v praxi.

ct north 14ct north 17ct north 18

 

Mačky

Kde jsem používal cepíny, tam byly samozřejmě v akci i mačky. Ty nemohu hodnotit jinak než velmi kladně. Při lezení v ledu mačky fungovaly tak jak mají. Kde jsem je zakopl, tam držely jak přibité. V mixovém terénu se také výborně osvědčily.

 

Varianty hrotů maček

Monohrot 2 hroty Nesymetrické 2 hroty

Mačky jsou dobře propracované a na botě s přední i zadní hranou na mačky sedí precizně. Díky vyhazovačům sněhu, které zakrývají vše co je potřeba, se na ně sníh nelepí v mraze, ani když se teplota přehoupne do kladných hodnot. Ideálně rozmístěné hroty zaručí pohodlný a jistý pohyb na jakémkoliv povrchu i sklonu. Navíc díky variabilitě předních hrotů lze jejich poloha a velikost přizpůsobit tak jak komu vyhovuje nejvíce, či do jakého terénu je plánovaná cesta. Nastavení délky je velice snadné a intuitivní.

ct north 07ct north 08ct north 09

Opět jednu drobnou nevýhodu bych viděl ve způsobu uchycení předních hrotů šroubky na imbus, se kterými není manipulace příliš ideální, a v terénu si nedovedu přestavbu předních hrotů moc představit.

ct north 10ct north 11

Když vše shrnu, „Cétečko“ pustilo do světa opět několik kousků kvalitního materiálu, který se mezi konkurencí rozhodně neztratí a určitě bych je doporučil i náročným uživatelům. Navíc, cepíny jsem si zamiloval natolik, že jsem si testované kousky rovnou nechal na další projekty.

ct north 15ct north 19ct north 20ct north 21

 

Materiál, který se bude na ledech hodit

Cepíny North Mačky Hyper  Jistítko Be Up Sedák Wall Expreska Lime Pro Přilba Orion

 

lukas jambor

Tester, fotograf: Lukáš Jambor - vodní záchranář, výškař, horolezec, ledolezec, turista, cestovatel a strašný žrout.

 

Kontaktní informace

Adresa:
Osadní 1363/16, Praha 7, 17000

Mail:
info@vodahory.cz

IČO: 11835061
DIČ: CZ11835061

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uskutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu