Blog
Černobyl - smutné dědictví
26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo v černobylské jaderné elektrárně k jedné z nejhorších havárii, která se kdy stala. Dodnes je Černobyl mementem lidské činnosti.
Policejní zóna
Okolo jaderné elektrárny, tedy co po ní zbylo, je uzavřená policejní zóna a také jedna z několika policejních kontrol. Nutná kontrola osob, pasů, dokladů o zaplacení vstupu, povinného pojištění.
Samotná elektrárna
4. bloku reaktoru již chrání nový sarkofág a samotná elektrárna již elektřinu nevyrábí. Nicméně i po katastrofě byl v provozu 1. a 2. reaktor. Rozestavěné reaktory č. 5 a 6 zůstaly v tom stavu, jak jej dělních opustili.
Město Pripjať
Pripjať - město duchů - městečko budované spolu s jadernou elektrárnou. Kromě ubytování v něm nechybělo nic, co by město mělo mít - obchody, školku a školu, plavecký bazén, tělocvičnu, hotel, kavárny... Dnes jsou z toho jen polorozpadlé a zaroslé rujny.
Duga - supertajný radar z dob studené války
Gigantická stavba jako z divergence - utopický a velmi drahý projekt, který měl zajistit protiraketovou obranu SSSR. Nikdy vlastně nefungoval.
O Černobylu, černobylské havárii, městečkách Pripjať a dalších bylo a bude napsáno mnoho informací. I proto jsme se omezili pouze na popis fotografií. Černobyl je a dlouhou dobu ještě zůstane mementem a hlavně problémem nejen pro Ukrajinu, ale i sousední Rusko. Obávám se ale, že současné Rusko řeší spíše své mocenské zájmy. O neslavné dědictví minulosti, z nichž Černobyl je sice velkým, ale ne jediným problémem, moc zájem nemá.
![]() | Zajímavý článek průvodců CK S.E.N. Průvodci odkrývají tajemství Černobylu: Otázky, které jste se báli zeptat |
To, co by ale nikdy nemělo být zapomenuto jsou jména všech obětí a všech lidí, kterých se katastrofa dotkla.
Letecký pohled na Černobyl, rozestavěný 5. a 6. blok, městečko Pripjať, radar Duga,