VodaHory.cz - Vše na vodu a hory
VodaHory.cz
Vše na vodu a hory...
×
 x 

košík je prázdný

Kontaktujte nás +420 733 549 675
info@vodahory.cz

Při výběru vhodného spacího pytle hrají velkou roli teplotní meze. Jak se v nich ale vyznat? Co znamenají? Jak se stanovují?

Na účtě nám stále visely peníze – je zimní období, takže dost logicky pokukuji po nějakém víkendovém pobytu v horách. Bohužel ani jedna z nabídek nesplňuje moje požadavky. A když už splňuje, pak je to vše plné. Ale to se dalo čekat – je listopad a všechno dobré už je zkrátka obsazené. Tak douho jsem do těchto slev „brejlila“, až jsem nic „nevybrejlila“. Po zhruba 14 dnech urputného hledání moje snažení přerušila touha zkontrolovat letenky Ryanairu, což občas dělám, abych se ujistila, že mi neuniká žádná cena letenek, která se zkrátka neodmítá. A jak tomu tak bývá, tohle byl přesně ten okamžik – našla jsem letenky do izraelské Ovdy za 800 Kč na osobu. Zpáteční. Tomuhle zkrátka nešlo říct ne.

Znáte ten pocit, když šlapete na lyžích a batoh je strašně těžký jako byste v něm měli mladší ségru? Lepí se vám na záda a zips nahoře není ani pořádně dopnutý, protože z něho kouká mikča, kdyby náhodou. To jsme my holky, neumíme se sbalit do 20 litrů, ale i s 30 máme problém. Jenže kdo to má pak tahat nahoru? Tenhle pocit jsem už nikdy nechtěla zažít. Proto koupě nového batohu byla v mém sportovním životě přímo revoluční věc.

Tak jako vlna, peří, bambus a další přírodní materiály i syntetická vlákna mají svou výhodu. Vždy je důležité, na jakou aktivitu hledáte oblečení a co od něj očekáváte. Přesto, že používám především vlněné věci, tak mám i syntetické. Protože se mi hodí na jiné aktivity a nebo je pro mě syntetika lepší volbou než vlna a nebo peří. 

K výrobě příze, tedy  vláken ke tkaní úpetu se používají různé materiály. Nás bude zajímat vlna, merino vlna a kombinace vlny a syntetiky, vlny a Modalu, tencelu a syntetiky a tak dále. Jedna věc je poměr jednotlivých materiálů, kvalita vláken, ale i technologie výroby příze (jakoby „nitě“). V čem jsou odlišné jednotlivé příze?

Kdo z vás zná vlastnosti merino vlny? Proč je vůbec má? A víte čím je zvláštní merino vlna od obyčejné vlny? Ti, kdo z vás si myslí, že vše vědí, si můžou ověřit své znalosti a my ostatní se pojďme dovědět něco nového.

Peří je izolační materiál, který je nepřekonaný! Poměr sbalitelnost/hmotnost/objem je ze všech dnes používaných materiálů nejlepší. Ale nezáleží jen na tom, aby to bylo jakékoliv peří. Záleží na spoustě dalších aspektů, které pak dělají rozdíl mezi dvěma spacáky, nebo bundami. Na první pohled mohou vypadat čísla a parametry stejně. V čem se ale liší? 

Všeobecně oblékání je alchymie a stejně tak i výběr jednotlivých vrstev a materiálů. Ukážeme si ale základní principy, kterými se dá řídit.Tradiční vrstvení se skládá z několika vrstev, které lze nosit samostatně nebo v kombinaci. To vám umožní regulovat teplotu i vlhkost, když se změní počasí nebo podle náročnosti aktivity. Několik tenkých vrstev nabízí větší flexibilitu než pár tlustých a objemných vrstev. Každá vrstva slouží ke specifickému účelu, což znamená, že při kombinaci vybraných vrstev budete v suchu, teple a pohodlí. 

Batoh jsem pořizovala poměrně na poslední chvíli, a tak šel z krabice rovnou do akce - a to se mnou na menší cestovní štafetu.

 

Elbrus - hora opěvovaná básníky, spisovateli, malíři. Hora, o které se po generace předávají legendy, příběhy a dechberoucí vyprávění. Jenže tenhle kopec je o něco větší. V Rusku je všechno větší. Hlubší údolí, vyšší štíty hor, ale taky větší rozdíly v kultuře a pravidla, která zde takřka neplatí.

 

Kontaktní informace

Adresa:
Vsetín, Velký Skalník 1465

Mail:
info@vodahory.cz

Tel.:
+420 733 549 675

IČO: 74502182
DIČ: CZ7211105902

O nás

U nás začínají všechny výlety, výpravy, expedice, ale i plány a sny.

Rádi vám poradíme s výběrem vhodného materiálu a vybavení, který vám pomůže uzkutečnit vaše plány.

×
Nabídka E-shopu